Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci pomogli potrzebującym

Data publikacji 12.01.2017

Trudne warunki atmosferyczne mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia osób bezdomnych. Dlatego też policjanci zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie takie osoby mogą przebywać. Podczas jednej z takich kontroli, funkcjonariusze KSP zastali kobietę, wymagającą natychmiastowej opieki lekarskiej. Wychłodzona 52-latka z urazem kręgosłupa i kończy dolnych została zabrana do szpitala. Z kolei sierż.sztab. Damian Lorisz z katowickiego oddziału prewencji wykazał się ogromną troską o napotkanego przez przypadek zziębniętego bezdomnego, którego zauważył wyrzucając śmieci. Funkcjonariusz wezwał pomoc, co więcej przygotował też posiłek oraz gorącą herbatę. Policjanci pomogli także 61-letnim mieszkańcu gm. Zamość, którego przed wychłodzeniem uratował telefon postronnej osoby.

Wczoraj, 11.01.br., dzielnicowi z mokotowskiej komendy podczas patrolowania swoich rejonów służbowych sprawdzali miejsca, w których według ich wcześniejszych ustaleń mogłyby przebywać bezdomne osoby.

Podczas kontroli opuszczonej działki w rejonie ul. Rzymowskiego funkcjonariusze zastali kobietę. 52-latka była przemarznięta i uskarżała się na ból kończyn i pleców. Natychmiast na miejsce wezwano załogę pogotowia. Do czasu przyjazdu służb medycznych, dzielnicowi otoczyli kobietę opieką i okryli ją folią termiczną.

Po badaniu okazało się, że kobieta wymaga natychmiastowej pomocy specjalistycznej i została zabrana do szpitala.

***

Sytuacja miała miejsce na jednym z chorzowskich osiedli. Sierż.sztab. Damian Lorisz miał dzień wolny od służby i późnym wieczorem wyszedł z mieszkania, aby wyrzucić śmieci. Kiedy podszedł do kontenerów na odpadki i za jednym z nich zauważył zziębniętego mężczyznę. W czasie krótkiej rozmowy okazało się, że napotkana osoba nie ma, gdzie się podziać i nie jest też w stanie dotrzeć do noclegowni, bo najbliższa znajduje się w sąsiednim mieście. Tamtego wieczoru panowały bardzo trudne warunki atmosferyczne, a temperatura powietrza sięgała -20°C.

Z tego względu policjant wrócił do domu, aby wezwać chorzowską Straż Miejską. Dyżurnemu wyjaśnił całą sytuację, a ten wysłał na miejsce patrol. W tym czasie policjant szybko przygotował posiłek i gorącą herbatę dla bezdomnego, po czym zszedł do niego i wręczył mu prowiant. Przy okazji poinformował mężczyznę, że wezwał pomoc i poczeka razem z nim na jej przybycie. Patrol zjawił się na miejscu bardzo szybko, a przybyli funkcjonariusze zabrali bezdomnego. Policjantowi powiedzieli, że zostanie on odwieziony do noclegowni w Bytomiu. Przed wyjazdem uratowany przed wychłodzeniem mężczyzna podziękował sierż.szt. Damianowi Loriszowi za zainteresowanie i udzieloną pomoc. Możliwe, że funkcjonariusz dzięki podjętej interwencji uratował życie bezdomnemu.        

***

Wczoraj tuż przed godz. 22 dyżurny zamojskiej policji otrzymał informację, że w miejscowości Wychody na poboczu jezdni leży nietrzeźwy mężczyzna. Informację przekazała postronna osoba, która nie była obojętna na los mężczyzny. Dzięki jej reakcji 61-latkowi, mieszkańcowi gm. Zamość na czas udzielono pomocy. Zziębnięty mężczyzna trafił pod opiekę lekarzy.

Pamiętajmy, że spadek temperatury powietrza w ciągu dnia i mroźne noce, to sytuacje, które mogą zagrozić ludzkiemu życiu i zdrowiu. Apelujemy o zwracanie uwagi na osoby bezdomne, nietrzeźwe, wymagające opieki. Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Wszystkie zgłoszenia można kierować pod alarmowe numery Policji, straży miejskiej lub pogotowia ratunkowego.

***

Wczoraj po godzinie 20 suwalscy policjanci otrzymali sygnał o mężczyźnie, leżącym w śniegu. Natychmiast we wskazany rejon skierowani zostali funkcjonariusze. Odnaleźli tego człowieka w zaspie śnieżnej, w pobliżu skrzyżowania, na osiedlu północ w Suwałkach. Okazało się, że jest to 46-letni nietrzeźwy mieszkaniec miasta. Policjanci wyziębionego mężczyznę przekazali załodze karetki pogotowia. Zdecydowana reakcja obywatela oraz sprawne działanie policjantów zapobiegło tragedii. 

Policjanci kolejny raz przypominają: niskie temperatury to wyjątkowo trudny okres dla bezdomnych, starszych, często chorych, samotnie mieszkających osób. Pamiętajmy, że nie możemy obojętnie przechodzić obok osób, które potrzebują naszej pomocy. Jeden telefon na Policję lub Pogotowie Ratunkowe może uratować osobę przed zamarznięciem.

Nie przechodźmy obojętnie również obok osób nietrzeźwych, a szczególnie tych znajdujących się pod znacznym działaniem alkoholu. Noc spędzona o tej porze roku na wolnym powietrzu może się skończyć tragicznie.

(KSP/ KWP w Katowicach/ ig/mw)

  • KSP

  • Policjanci pomogli bezdomnym - KSP
  • Policjanci pomogli bezdomnym - KSP
  • KWP w Bydgoszczy

  • Policjanci pomogli bezdomnym - KWP w Bydgoszczy
  • Policjanci pomogli bezdomnym - KWP w Bydgoszczy
  • Policjanci pomogli bezdomnym - KWP w Bydgoszczy

Opis filmu: Policjanci pomogli bezdomnym

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 6.7 MB)

Powrót na górę strony