Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci i strażacy pomagają chorym na białaczkę

Data publikacji 12.01.2017

Policja i Straż Pożarna w powiecie cieszyńskim pomagają chorym na białaczkę. W jednostkach policji i straży zostały zorganizowane „Dni Dawcy Szpiku”. Podczas kilkunastu spotkań można było zarejestrować się w bazie dawców szpiku. Fundacja DKMS zyskała 131 mundurowych, którzy są gotowi oddać swoje komórki macierzyste lub szpik.

Sukcesem zakończyła się akcja szukania dawców szpiku w cieszyńskiej komendzie i podległych komisariatach Policji oraz jednostkach Państwowej Straży Pożarnej. W ciągu kilku dni Fundacja DKMS zyskała 131 osób! – policjantów, funkcjonariuszy straży pożarnej i pracowników cywilnych obu formacji, które są gotowe oddać swoje komórki macierzyste lub szpik.

Na pomysł przeprowadzenia tej akcji wpadła jedna z policjantek z Komisariatu Policji w Strumieniu. Sierżant sztabowy Magda Szymala najpierw przeprowadziła kampanię informacyjną w jednostkach policji i straży z informacją o możliwości zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku. Następnie policjantka, w czasie wolnym od służby, prywatnym samochodem przejechała w ciągu kilku dni kilkaset kilometrów, aby w każdej z jednostek służb mundurowych przeprowadzić rejestrację osób. Pomagali jej sierż. szt. Grzegorz Waleczek ze strumieńskiego komisariatu oraz mł. kpt. Tomasz Szymala z JRG w Ustroniu. Rejestracja do bazy dawców szpiku nie trwała długo – potrzebny był wymaz, pobrany z wewnętrznej strony policzka i wypełniony pakiet rejestracyjny. Policjanci, strażacy i pracownicy cywilni otrzymają kartę dawcy komórek macierzystych.

- Pragnę serdecznie podziękować komendantom z Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie i Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie za udostępnienie miejsca na przeprowadzenie akcji. Dziękuję Grześkowi i Tomkowi, którzy mi pomagali przy rejestracji, a przede wszystkim funkcjonariuszom Policji i Państwowej Straży Pożarnej oraz pracownikom cywilnym, którzy się zarejestrowali za ich bezinteresowną chęć niesienia pomocy chorym na raka krwi. Taka ilość świadczy o tym, że dobrze wykonujemy swój zawód, w którym wpisana jest pomoc drugiemu człowiekowi”– mówiła sierż. szt. Magda Szymala.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od genetycznego bliźniaka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję. Dołączając do bazy dawców Fundacji DKMS możemy zostać dawcą dla pacjenta zarówno w Polsce, jak i gdziekolwiek na świecie.

(KWP w Katowicach / mw)
 

  • Policjanci i strażacy pomagają chorym na białaczkę
  • Policjanci i strażacy pomagają chorym na białaczkę
  • Policjanci i strażacy pomagają chorym na białaczkę
  • Policjanci i strażacy pomagają chorym na białaczkę
Powrót na górę strony