Lubuska Policja w trosce o bezdomnych
Za oknem zima. Słupek rtęci coraz częściej osiąga wartość kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu stopni poniżej zera. Taka aura to zmora dla wszystkich tych, którzy pozbawieni są dachu nad głową. Dla bezdomnych każda doba to trudna walka o to, aby przeżyć. Dlatego lubuscy policjanci wspomagani przez przedstawicieli ośrodków pomocy oraz Caritasu dokładnie sprawdzają miejsca, gdzie przebywają bezdomni, okazując im niezbędną pomoc.
Lubuska Policja pamięta o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi na problem osób samotnych, bezradnych jak i bezdomnych. Stąd już od jesieni policjanci prowadzą wzmożone działania prewencyjne i pomocowe w zakresie wsparcia tych osób. Widok policjantów przy pustostanach, opuszczonych budynkach, pomieszczeniach gospodarczych, ogródkach działkowych nie powinien specjalnie dziwić. Warto przy tym pamiętać, że Lubuska Policja nie jest w tej materii osamotniona. Bardzo ściśle współpracuje z przedstawicielami Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, Administracji Domów Mieszkaniowych, Ośrodków Pomocy Społecznej, Straży Miejskich i Gminnych, a także Caritasu.
Miniony rok był dla policjantów pod względem pomocy bezdomnym niezwykle aktywny. Blisko 2500 osób potrzebujących zostało przewiezionych do punktów, w których uzyskali pomoc (noclegownie, schroniska, ośrodki pomocy, etc.). Dzięki pomocy Caritasu osoby te mogą również liczyć na ciepłe napoje i posiłek. Policjanci wspólnie dbają o to, aby nikomu nic złego się nie stało. Zimy 2015/2016 nie udało się przeżyć czterem bezdomnym. Lubuscy policjanci starają się, aby w tym roku było pod tym względem bezpiecznie, mimo, iż w listopadzie z wychłodzenia życie stracił 64-latek z Gubina.
Dzięki takim działaniom bezpieczeństwo tych osób jest dużo większe. Ale warto pamiętać, że każdy może okazać się pomocny. Wystarczy telefon na nr alarmowy 997 czy też 112 i wskazanie miejsca, gdzie taka osoba przebywa. Nie bądźmy obojętni. Każdy z nas może uratować życie.
Warto również skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „Bezdomność”. Tam też warto sygnalizować o miejscach przebywania bezdomnych.
KWP w Gorzowie Wlkp./ ig