Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Determinacja i poświęcenie – policjanci zapobiegli tragedii

Data publikacji 16.01.2017

Dzięki telefonicznemu zgłoszeniu mieszkańca i determinacji żagańskich policjantów ogniwa patrolowo-interwencyjnego, została uratowana 89-letnia kobieta. Okazało się, że w kuchni jej mieszkania rozszczelniła się instalacja gazowa. Gdyby nie zdecydowane działania policjantów mogło dojść do tragedii.

W sobotę (14 stycznia) oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu odebrał telefon od kobiety, która zgłosiła, że w jednej z kamienic przy ul. Buczka czuje gaz. Oficer dyżurny natychmiast powiadomił o tym fakcie straż pożarną i pogotowie gazowe. Na miejsce zdarzenia skierował również policjantów z żagańskiego ogniwa patrolowo-interwencyjnego.

Policjanci pierwsi dotarli na miejsce interwencji. Po wejściu do starej kamienicy funkcjonariusze wyraźnie wyczuli woń gazu, dlatego natychmiast otworzyli okna na klatce schodowej i rozpoczęli ewakuację mieszkańców. Kiedy do kamienicy dotarli strażacy i pogotowie gazowe kamienica była już przewietrzona i urządzenia pomiarowe nie wykazały przekroczenia stężenia gazu.

Pracownicy pogotowia gazowego dokładnie sprawdzili instalację gazową na klatce schodowej. Wyglądało na to, że instalacja  gazowa jest sprawna i można zakończyć interwencję. Jednak policjanci którzy jako pierwsi dotarli do kamienicy byli przekonani, że wyraźnie czuli woń gazu, nie odpuścili i nie zakończyli interwencji. Poprosili osoby, które po ewakuacji czekały na zewnątrz, aby udostępnili do kontroli instalację gazową we wszystkich mieszkaniach. Jedno z mieszkań na parterze było zamknięte i pomimo pukania nikt nie otwierał drzwi. Policjanci poinformowali o tym oficera dyżurnego aby podjąć decyzję o siłowym otwarciu pomieszczeń. W tym czasie do kamienicy przyszedł mężczyzna – syn starszej kobiety, która tam mieszkała. Mężczyzna otworzył drzwi wejściowe.

Okazało się, że w mieszkaniu była 89-letnia kobieta, która miała bardzo poważne problemy z poruszaniem się i sama nie była w stanie otworzyć drzwi. To właśnie w kuchni jej mieszania pracownicy pogotowia gazowego wykryli rozszczelnienie się instalacji gazowej. Awaria została naprawiona, a mieszkańcy mogli spokojnie powrócić do swoich mieszkań.

Telefoniczne zgłoszenie jednego z mieszkańców oraz determinacja, upór i konsekwencja żagańskich policjantów przyniosły wymierne efekty. 89-letnia kobieta została uratowana przed zatruciem i nie doszło do wybuchu gazu, a tym samym tragedii wielu mieszkańców kamienicy.

KWP w Gorzowie Wlkp. / ig

Powrót na górę strony