Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Polscy policjanci na drogach Północnej Walii

Data publikacji 20.03.2006

Policjanci ruchu drogowego z Komendy Stołecznej Policji oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku brali udział w międzynarodowej operacji "Mermaid" na terenie Północnej Walii. Jej celem było m.in. ujawnianie przemytu osób i towarów oraz kontrola transportu drogowego. Organizatorem działań było międzynarodowe stowarzyszenie policji ruchu drogowego TISPOL.

Przez trzy dni, od 15 do 18 marca br. policjanci ruchu drogowego z Komendy Stołecznej Policji oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku brali udział w międzynarodowej operacji "Mermaid" na terenie Północnej Walii. Jej celem było przede wszystkim ujawnianie przemytu osób i towarów oraz kontrola wykonywania transportu drogowego. Organizatorem działań było międzynarodowe stowarzyszenie policji ruchu drogowego TISPOL.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej wielu polskich kierowców znalazło zatrudnienie w europejskich firmach przewozowych. Kontrole walijskich policjantów wykazały między innymi, że obcokrajowcy, zwłaszcza polscy i litewscy kierowcy TIR-ów, zatrudnieni w irlandzkich firmach transportowych nie stosują się do europejskich norm prawa transportowego, notorycznie przekraczając czas pracy i powodując tym samym zagrożenie na walijskich drogach. Zwrócili się więc do polskiej Policji z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tego problemu, w ramach realizowanej przez nich "narodowej strategii bezpieczeństwa". Udział polskich policjantów drogówki w działaniach spowodował zdefiniowanie problemu, a także przyczynił się do wypracowania mechanizmów jego rozwiązania.

Wspólne, polsko – walijskie kontrole były przede wszystkim wielkim zaskoczeniem dla kierowców, przełamane zostały bariery językowe. Pozwoliło to zdiagnozować skalę problemu i jego mechanizmy.

Ujawniony 16 marca na punkcie kontrolnym Holyhead przypadek drastycznego, wielogodzinnego przekroczenia czasu pracy oraz "przeładowania" zestawu TIR spowodował wdrożenie niestosowanej do tej pory procedury. Policjanci zabezpieczyli pojazd i ładunek, zatrzymali polskiego kierowcę oraz skierowali sprawę na drogę postępowania sądowego.

Nazajutrz, sąd w Llangefni wydał precedensowy wyrok, uznając polskiego kierowcę winnym przekroczenia europejskich norm prawa transportowego i wymierzając wysoką karę grzywny.

Policjanci walijscy marcową edycję operacji "Mermaid" uznali za sukces. Polska delegacja także, ponieważ miała okazję zapoznać się z metodami pracy na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego i zapobiegania przestępczości stosowanymi przez policję walijską.

Powrót na górę strony