Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo na wodzie oraz działania ratownicze na obszarach zalodzonych

Data publikacji 19.01.2017

Białostoccy policjanci z: Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku oraz SPAP w Białymstoku szkolili się z zakresu organizowania i prowadzenia działań ratowniczych na obszarach zalodzonych. Ćwiczenia, które odbyły się na terenie Zalewu Dojlidy prowadzili specjaliści z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Nad Jeziorem Rusałka w szczecińskim parku Kasprowicza odbyły się pokazy ratownictwa, które zorganizowane zostały przez szczeciński WOPR przy współudziale policjantów Referatu Wodnego WP KMP w Szczecinie. Policjanci Ogniwa Prewencji KMP we Włocławku wraz ratownikami WOPR Włocławek i Państwowej Straży Pożarnej zorganizowali pokazy służb ratowniczych nad Jeziorem Czarnym we Włocławku

W związku ze zbliżającymi się feriami specjaliści z Państwowej Straży Pożarnej i policjanci połączyli siły, aby uświadamiać i uczulać mieszkańców na zagrożenia, związane z przebywaniem na zamarzniętych akwenach. Mundurowi przeprowadzili szkolenie prezentując przy tej okazji pokaz różnych sposobów ratowania osób, które wpadną do wody, w wyniku załamania się lodu.

Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem. W specjalnych kombinezonach mundurowi wchodzili do lodowatej wody, aby po chwili uczestniczyć w improwizowanej akcji ratowniczej. Ćwiczono metody podejmowania akcji ratowniczej takiej osoby z wody z uwzględnieniem bezpieczeństwa ratownika oraz osoby go asekurującej.

Pokazano także, w jaki sposób używać przedmiotów i narzędzi pomocnych przy tego typu działaniach. Jako, że pozorantami byli strażacy, pokaz i samo szkolenie było bardzo realistyczne. Polegało ono na faktycznym wyciągnięciu z wody osoby znajdującej się w tzw. przerębli lodowej. Używano do tego specjalnych sań, ale także podręcznego sprzętu, np. koca, dziecięcych sanek czy narciarskiego kija.

W roli obserwatorów (oprócz mieszkańców) udział wzięli także uczniowie białostockich klas mundurowych.  Z kolei w roli pozorantów wystąpili członkowie Podlaskiego Klubu Morsów. 

Ćwiczenia przeprowadzono na terenie Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. 

***

Szczecińscy  policjanci wspólnie z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym zorganizowali wczoraj, 18.01.br., nad Jeziorem Rusałka pokazy ratownictwa. Taka "lekcja na żywo" jest niezwykle cenna. Dzieci i młodzież mają okazję zobaczyć zaimprowizowane scenki, przedstawiające niebezpieczne sytuacje, jakie mogą nas spotkać podczas zabawy nad zamarzniętymi akwenami.

Wszystko po to, aby ferie spędzić miło i bezpiecznie. Mnóstwo dzieciaków z różnych szkół, mimo mroźnej aury dotarło na miejsce, by uczestniczyć w nietypowej lekcji. Policjanci i ratownicy wodni pokazywali, jak udzielić pomocy tonącym, pod którymi załamał się lód. Czasami nawet nie wiemy, że zwykły szalik, znaleziona gałąź czy też sanki mogą stać się zbawienne i uratować komuś życie.  

Takie pokazy cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem a kilku śmiałków miało sposobność na „własnej skórze” przekonać się o skuteczności prowadzonych działań. W specjalnych kombinezonach  oraz przy asekuracji ratowników i policjantów, wchodzili do lodowatej wody aby po chwili uczestniczyć    w improwizowanej akcji ratowniczej.

Z ogromnym podziwem wszyscy oglądali ratowników i policjantów wpadających do lodowatej wody tylko po to, aby uzmysłowić nam zagrożenia.

***

Ktoś wpadł do przerębla, pod kimś innym załamał się lód, jeszcze ktoś oczekuje pierwszej pomocy - na szczęście to tylko sytuacje pozorowane podczas pokazu dla dzieciaków. Nadchodzące zimowe ferie to kilkanaście dni odpoczynku od nauki, spędzania czasu na zabawie, czas beztroski. Niestety, jest to również czas, w którym może dojść do różnych sytuacji niebezpiecznych, zarówno w domu, w miejscu wypoczynku, jak i podczas zabawy na świeżym powietrzu.

Pogoda sprzyja przyjemnym zabawom na śniegu, korzystania z łyżew, sanek. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw, na jakie mogą się narazić w sytuacjach, kiedy korzystamy np. z zamarzniętych, niesprawdzonych akwenów, ze wzniesień, które nie są przygotowane do zjazdów na sankach.

Dlatego też, jak co roku, włocławscy policjanci, wykorzystując uwarunkowania natury - jeziora usytuowane w pobliżu miasta, spotykają się nad nimi z uczniami pobliskich szkół i wszystkimi zainteresowanymi, którzy chcą bezpośrednio zetknąć się z niebezpiecznymi sytuacjami, które mogą się wydarzyć. Tak też się stało dzisiaj (19.01.br.).

Policjanci Ogniwa Prewencji na Wodach wraz ze swymi kolegami, ratownikami WOPR Włocławek i Państwowej Straży Pożarnej, inscenizowali różne okoliczności, z którymi mogą zetknąć się łyżwiarze, wędkarze i inni. Mundurowi wpadli do przygotowanych specjalnie na tę okoliczność przerębli i pokazywali, jak mogą się zachowywać osoby, gdy tak się stanie. Prezentowali, jak należy się bezpiecznie poruszać, jak można pomóc osobie, która wpadła do wody, jakich przedmiotów można użyć, aby skutecznie pomóc. To właśnie ta część pokazów stanowi zawsze największe zainteresowanie zebranych.

Policjanci prezentowali jednocześnie sprzęt specjalistyczny ratunkowy będący na wyposażeniu włocławskiej jednostki. Po tych „zimnych” doświadczeniach nadszedł czas na przyjemniejszy akcent. Jak co roku, dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Włocławek, zorganizowane zostało ognisko, oczywiście przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. To nie był jednak koniec przyjemności. Dzieciaki oraz nasi zmarznięci, ale uśmiechnięci pozoranci ogrzali się w cieple ogniska, ale także dzięki uprzejmości Centrum Edukacji „Zenit” zjedli kiełbaski, które przecież najlepiej smakują upieczone bezpośrednio nad ogniem!!!

Wszystkim dzieciakom życzymy przyjemnych, beztroskich, a przede wszystkim bezpiecznych ferii!!!

(KWP w Białymstoku / KWP w Szczecinie / KWP w Bydgoszczy / kp / mw)

 

Powrót na górę strony