Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci ratują ludzkie życia

Data publikacji 25.01.2017

Funkcjonariusze bolesławieckiej drogówki udzielili pierwszej pomocy kobiecie, która dostała ataku padaczki. Policjanci z Wydziału Prewencji Komisariatu Policji w Stąporkowie podczas patrolu zauważyli śpiącego na ławce mężczyznę, który był tak pijany, że nie czuł mrozu. Natomiast lubelscy mundurowi wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łęcznej na terenie miasta i gminy Łęczna ujawnili zziębniętych 61–latka oraz 72–letnią kobietę.

Policjanci ruchu drogowego z Bolesławca, jadąc jedną z ulic Nowogrodźca zauważyli leżącą na jezdni kobietę. Kiedy podeszli bliżej okazało się, że ma ona atak padaczki. Funkcjonariusze przenieśli ją w bezpieczne miejsce i natychmiast przystąpili do udzielania pierwszej pomocy. Jednocześnie na miejsce zdarzenia wezwali karetkę.

Do tego zdarzenia doszło rano, po godzinie 6.00, gdy było jeszcze ciemno i panował duży mróz. Po ustaniu ataku padaczki, do przyjazdu karetki 46 - letnią mieszkankę gminy Nowogrodziec policjanci zabrali do radiowozu, a następnie przekazali pod opiekę służb medycznych.

Nietrudno wyobrazić sobie przebieg wydarzeń z udziałem osoby wymagającej natychmiastowej pomocy, w sytuacji dodatkowo skomplikowanej przez warunki atmosferyczne, gdyby nie interwencja policjantów.

***

W dniu 24 stycznia br. po północy policjanci z Wydziału Prewencji Komisariatu Policji w Stąporkowie zauważyli, że na ławce przystanku autobusowego leży mężczyzna. Panująca na dworze aura nie sprzyjała tego typu zachowaniom, dlatego też stróże prawa natychmiast zainterweniowali. Okazało się, że śpiący mężczyzna znajdował się w stanie upojenia alkoholowego i ubrany był nieodpowiednio jak na panujące warunki atmosferyczne. Mimo tego, nie reagował on na minusową temperaturę. Funkcjonariusze ustalili, że 53-latek jest mieszkańcem Łodzi, a do Stąporkowa przyjechał odwiedzić swoją rodzinę. Dzięki interwencji policjantów nie doszło do tragedii, a mężczyzna trafił pod opiekę najbliższych.

***

W tym samym dniu około godz. 13:00 dzielnicowi wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łęcznej pojechali do jednej posesji na terenie gm. Łęczna sprawdzić czy mieszkający tam mężczyzna potrzebuje pomocy. W środku zastali zziębniętego i osłabionego 61–latka poruszającego się na wózku inwalidzkim. Pomieszczenia były nieogrzewane, panowała niska temperatura. Natychmiast na miejsce została wezwana załoga karetki pogotowia. Mężczyzna trafił do łęczyńskiego szpitala pod opiekę lekarzy.

Około dwie godziny później policjanci również z pracownikami MOPS-u w Łęcznej sprawdzili miejsce zamieszkania 72–latki. Kobieta leżała na łóżku. W mieszkaniu było zimno. Oświadczyła, że nie może się poruszać z powodu bólu nóg. Policjanci wezwali do kobiety załogę karetki pogotowia. 72–latka została również przewieziona do szpitala w Łęcznej.

Pamiętajmy, niskie temperatury są ogromnym zagrożeniem dla osób bezdomnych, starszych, chorych czy samotnie mieszkających. Zwróćmy uwagę czy w naszym otoczeniu przebywają takie osoby, nie przechodźmy obojętnie. Zwracamy się z prośbą do osób najbliższych, nie pozostawiajmy bez opieki tych, którzy potrzebują naszej pomocy. Alarmujmy policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon na numer alarmowy, aby ratować komuś życie.

KWP we Wrocławiu / KWP w Kielcach / KWP w Lublinie / mg

Powrót na górę strony