Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Barokowy lichtarz odnaleziony w Golczewie

Data publikacji 27.01.2017

Z koordynatorem ds. zabytków KWP w Szczecinie skontaktował się wczoraj proboszcz parafii w Golczewie, który poinformował, że odnalazł lichtarz ujęty w wydanej przez policję szczecińską książce podkom. dr Marka Łuczaka „Utracone zabytki sakralne pow. gryfickiego, kamieńskiego i m. Świnoujścia”.

Na miejsce udał się policjant, który przeprowadził wraz z proboszczem dokładne oględziny obiektu. Okazało się, że nie odnaleziono XVII-wiecznego lichtarza z kościoła w Golczewie, odnotowanego w ewidencji konserwatorskiej w 1962 roku, a który zaginał przed rokiem 1988. Brak deformacji i uszkodzeń profitki i kolca, wskazały, że nie jest to poszukiwany zabytek. Znaleziony trzon wraz z profitką jest bliźniaczym lichtarzem, który jednak nigdy nie był zaewidencjonowany przez służby konserwatorskie. Kolejny cynowy lichtarz odnaleziony przez proboszcza, miał barokowe formy, datę: 1746, oraz wyryte nazwisko darczyńcy - Johan Fleischfresser.

Ustalono, że nie jest on poszukiwany, został on ufundowany dla kościoła w Samlinie (nm. Zemlin) 1 kwietnia 1746 roku przez Johanna Fleischfresser, drugi identyczny lichtarz ufundował jego brat Erdman Fleischfresser w 1750 roku. Po II wojnie światowej, w latach 1946-1948, ryglowy kościół z 1784 roku został zdewastowany a następnie rozebrany w 1957 roku. Prawdopodobnie wówczas destrukt lichtarza przeniesiono do kościoła parafialnego w Golczewie.

Oprócz zachowanych w Muzeum Narodowym w Szczecinie płaskorzeźb z ołtarza kościoła w Samlinie, jest to jedyna, nieznana dotąd, pozostałość barokowego wyposażenia pierwszego kościoła w Samlinie.

W niedługim czasie ukaże się kolejny katalog utraconych zabytków sakralnych, wydany przez szczecińską policję dla pow. goleniowskiego i stargardzkiego.

(KWP w Sczecinie / kp)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 5.39 MB)

Powrót na górę strony