Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Funkcjonariusze pomogli osobom podtrutym czadem

Data publikacji 30.01.2017

Dzięki szybkiej reakcji policjantów nie doszło do tragedii. Trzy osoby zostały przewiezione do radomszczańskiego szpitala z objawami podtrucia tlenkiem węgla. Zostały na obserwacji.

Wieczorem w niedzielę 29 stycznia br., dyżurny policji skierował patrol interwencyjny do jednego z domów przy ulicy Mokrej w Radomsku, gdzie według zgłoszenia trzy osoby zatruły się czadem. Już po chwili policjanci w mieszkaniu zobaczyli dwie kobiety (88 i 53 lata) leżące na łóżku. Kontakt z nimi był utrudniony, nie odpowiadały logicznie na pytania mundurowych. W domu przebywał jeszcze 57-letni mężczyzna, który rozmawiał z funkcjonariuszami.

Policjanci natychmiast otworzyli okna i drzwi w domu aby przewietrzyć pomieszczenia. Wezwali na miejsce pogotowie ratunkowe i straż pożarną. Policjanci co jakiś czas sprawdzali funkcje życiowe poszkodowanych a następnie pomagali w przetransportowaniu ich do karetki. Przyczyną tego zdarzenia była niesprawna wentylacja pieca gazowego.

Przypominamy !!!

Tlenek węgla potocznie zwany czadem   jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę. Czad powstaje także często w czasie pożaru. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

(KWP w Łodzi / ig)

Powrót na górę strony