Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odzyskali przedmioty skradzione z Poznańskiej Katedry

Data publikacji 01.02.2017

Policjanci z Poznania odzyskali skradzione z Katedry Poznańskiej trzy lichtarze oraz przedmioty skradzione z innego kościoła na poznańskim Starym Mieście. Osoby odpowiedzialne za kradzież zostały przez funkcjonariuszy zatrzymane już po kilkudziesięciu godzinach od popełnienia przestępstwa i teraz za swój czyn odpowiedzą przed sądem.

Sprawa miała swój początek 29 stycznia br. Wówczas z jednego z ołtarzy znajdujących się w Katedrze Poznańskiej skradziono trzy lichtarze wykonane z metalu i brązu z grawerem o wzorze roślin. Jeden z nich stanowi szczególne dobro dla kultury. Policjanci z Komisariatu Policji Poznań Nowe Miasto, natychmiast zajęli się tą sprawą i w przeciągu kilkunastu godzin od zgłoszenia kradzieży, dotarli do osób, które mogły mieć związek z tym zdarzeniem.

Policjanci zatrzymali kobietę i mężczyznę. Jak wynika z ustaleń, osoby te najpierw ukradły z Katedry dwa małe lichtarze, które po krótkim czasie sprzedały. Następnie kobieta wróciła do kościoła i ukradła jeszcze jeden lichtarz. Z uwagi na to, że nie było chętnych na zakup, wyrzuciła go do kosza na śmieci. Wyrzucony do kosza przedmiot jest zaliczany do szczególnych dóbr dla kultury.

Policjanci jeszcze tego samego dnia dotarli do mężczyzny, który kupił skradzione przedmioty. W swoim domu posiadał dwa lichtarze pochodzące z Katedry, a także dwa inne świeczniki oraz krzyż procesyjny, które jak się okazało - kupił od mężczyzny, który ukradł je z kościoła na Starym Mieście na początku stycznia br.

W efekcie podjętych przez mundurowych działań wszystkie sakralia zostały przez funkcjonariuszy odnalezione. Lichtarz wyrzucony do kosza na śmieci został znaleziony przez mieszkańca Poznania, który o swoim znalezisku poinformował policjantów.

Zatrzymana kobieta odpowie za kradzież przedmiotów z Katedry, który stanowią szczególne dobro dla kultury. Mężczyzna, który ukradł sakralia z kościoła na Starym Mieście odpowie za kradzież.

(KWP w Poznaniu / mw)

  • odzyskane przedmioty skradzione z Poznańskiej Katedry
  • odzyskane przedmioty skradzione z Poznańskiej Katedry
  • odzyskane przedmioty skradzione z Poznańskiej Katedry
  • odzyskane przedmioty skradzione z Poznańskiej Katedry

Film Policjanci odzyskali przedmioty skradzione z Poznańskiej Katedry

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Policjanci odzyskali przedmioty skradzione z Poznańskiej Katedry (format flv - rozmiar 9.05 MB)

Powrót na górę strony