„Dzień Odblasków” na Opolszczyźnie
Na ulicach miast naszego regionu policjanci rozdają odblaski. „Dzień odblasków” wywodzi się z Norwegii. Jednym z elementów projektu jest promowanie używania odblasków przez pieszych, zwłaszcza tych najmłodszych użytkowników dróg. Dzięki tym niewielkim odblaskowym elementom niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są bezpieczniejsi.
W miastach naszego regionu policjanci rozdają dziś odblaski. Codziennie funkcjonariusze ujawniają pieszych, którzy po zmroku, poza terenem zabudowanym nie używają odblasków. Złe warunki drogowe, śliska nawierzchnia, mgły, opady śniegu potęgują zagrożenie, jakim bez wątpienia jest na drodze słabo widoczny pieszy lub rowerzysta.
Akcja „Dzień odblasków” ma na celu uwrażliwienie niechronionych uczestników ruchu drogowego na kwestie używania odblasków. Jest organizowany w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane lub zakładane na ubrania, opaski oraz kamizelki. Ważnie jest ich umieszczenie, odblaski powinny być na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.
Pieszy, rowerzysta, motorowerzysta czy motocyklista, ma dużo mniejsze szanse w zderzeniu z samochodem. To właśnie ta niechroniona grupa uczestników ruchu drogowego podczas wypadków odnosi najcięższe obrażenia. Po zmierzchu pieszego lub rowerzystę, którzy posiadają elementy odblaskowe kierowca może zobaczyć już z odległości ponad 130 metrów. Gdy niechroniony uczestnik ruchu nie ma odblasków, odległość ta maleje do nawet 20 - 30 metrów. To często nie daje szansy kierowcy na prawidłową reakcję i uniknięcie potrącenia.
Dlatego pamiętajmy - odblaski ratują życie !
KWP w Opolu / ws