Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita zorganizowana grupa przestępcza wprowadzająca na rynek przemycone papierosy bez akcyzy

Data publikacji 03.02.2017

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się wprowadzaniem na obszar Wspólnoty Europejskiej papierosów bez polskich znaków akcyzy. Zatrzymanych zostało troje mieszkańców Chełma oraz mieszkaniec woj. świętokrzyskiego. Podczas prowadzonych kilkunastu przeszukań mieszkań, garaży i pojazdów oprócz wyrobów tytoniowych ujawniono służące do przestępczej działalności telefony komórkowe i radiotelefony. Z kolei około 190 tys. zł. gotówki policjanci znaleźli ukryte w drążku ławeczki siłowej. Szacuje się, że w skutek przestępczej działalności Skarb Państwa poniósł straty w wysokości ponad 1 mln 200 tys. zł.

Do realizacji doszło w minioną środę (01.02.br.). Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie wspierani m.in. przez antyterrorystów dokonali kilkunastu przeszukań na terenie Chełma i jednej z miejscowości w woj. świętokrzyskim. W trakcie przeszukań garaży, pomieszczeń mieszkalnych i samochodów policjanci oprócz blisko 3,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy odnaleźli służące do popełnienia przestępczej działalności telefony komórkowe i radiotelefony. Funkcjonariusze znaleźli je wyrzucone do przydomowej rynny. Z kolei w jednym z pomieszczeń w drążku ławeczki siłowej odnaleziono zawinięte w rulon pieniądze w polskiej i obcej walucie w kwocie ponad 190 tys. zł.

Funkcjonariusze zatrzymali troje mieszkańców Chełma w wieku, 28, 59 i 61 lat oraz 49-letniego mieszkańca woj. świętokrzyskiego. Wśród zatrzymanych osób jest matka z synem. Wszyscy zostali osadzeni w policyjnym areszcie.

Jak ustalili policjanci, w ramach prowadzonego śledztwa pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie - Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie, członkowie grupy zajmowali się wprowadzaniem na obszar Wspólnoty Europejskiej z terytorium Ukrainy do Polski papierosów bez akcyzy. Z materiałów sprawy wynika, iż sprawcy zajmowali się skupem przemyconych z Ukrainy papierosów. W przestępczej działalności wykorzystywali pomieszczenia magazynowe jednej z chełmskich firm. Tam składowali nielegalny towar, a następnie w dogodnym momencie przewozili do miejsc zamieszkania, gdzie sortowali, przepakowywali i przygotowywali do dalszej sprzedaży.

Szacuje się, że członkowie grupy w wyniku przestępczej działalności wprowadzili do obrotu nie mniej niż 70 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Uszczuplenie w podatku akcyzowym szacuje się z kolei na ponad 1 miliona 200 tys. złotych.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie. Tam troje z nich – usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju. Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są dalsze zatrzymania.

KWP w Lublinie / ig

Powrót na górę strony