Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Pasy pasują każdemu”- konferencja prasowa Lubuskiej Policji

Data publikacji 03.02.2017

Lubuska Policja mocnym akcentem rozpowszechnia hasło Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gorzowie Wlkp. „Pasy pasują każdemu”. Na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej z udziałem znamienitych gości zagadnienia związane z pasami bezpieczeństwa omówiono kompleksowo. To inwestycja w bezpieczeństwo za które Policja, jako instytucja wiodąca w jego zapewnieniu, odpowiada.

Policjanci, dziennikarze, dzieci, ale też znamienici prelegenci spotkali się w piątek, 3 lutego br. w gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. na specjalnie zorganizowanej konferencji dotyczącej pasów bezpieczeństwa. O konieczności i prawidłowości zapinania pasów mówił m.in. doktor nauk medycznych Piotr Gajewski, kierowca rajdowy startujący w Drift Masters Grand Prix Jerzy Tecław, oraz przedstawiciel Automobil Klubu Gorzowskiego, także kierowca rajdowy i osoba związana z Motor Racing Show -Tomasz Nowak. Stronę policyjną reprezentował I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp., insp. Krzysztof Sidorowicz oraz Naczelnik WRD KWP, mł. insp. Wiesław Widecki.

Bezpośrednio na sali odbiorcami była grupa młodych osób ale przekaz docelowo ma trafić do wszystkich, którzy podróżują samochodami, aby pasy bezpieczeństwa bezwzględnie zapinać. To w wielu przypadkach decyduje o tym czy nadal będziemy żyć !

Ale samo zapięcie pasów nie zawsze jest wystarczające! Zapinane luźno, na odzież, kurtki, pod ramię, często osiągają rezultat odwrotny od zamierzonego. Powoduje to liczne konsekwencje zdrowotne i uszczerbek na zdrowiu czy nawet śmierć. Odsłonę medyczną źle zapiętych pasów szczegółowo omówił właśnie Piotr Gajewski - doktor nauk medycznych, wieloletni ordynator chirurgii dziecięcej gorzowskiego szpitala i wojewódzki konsultant ds. chirurgii dziecięcej. Ale z niezwykle ciekawym przekazem wystąpili także kierowcy rajdowi w osobach Jerzego Tecława oraz Tomasza Nowaka. To głos niecodzienny, który brzmi inaczej ale jest też bardzo wiarygodny. To autorytety, które powodują, że podejście do konieczności prawidłowego wykorzystywania pasów bezpieczeństwa staje się skuteczniejsze bo traktowane jest z należytą powagą. Bo kto jeśli nie Ci ludzie mogliby lepiej przedstawić te zagadnienie.

Podczas spotkania przedstawiono kilka filmów i spotów poświęconych tematyce pasów bezpieczeństwa. Ciekawych, oryginalnych i być może pełnych emocji ale trafiających do widza. Dodatkową atrakcją była możliwość skorzystania z symulatora zderzeń. Już przy prędkości 10 km/h, którą osiąga symulator, czuć mocne szarpnięcie pasów. Więc nie trudno sobie po takiej próbie wyobrazić, jakie są skutki przy prędkościach, którymi poruszamy się samochodami. Jak wynika ze wskaźnika używania pasów w samochodach osobowych w 2014 roku pasy stosowało 93 % kierujących, 94 % pasażerów siedzących z przodu oraz 71 % pasażerów z tyłu. Najczęściej pasy zapinały osoby w wieku 25-60 lat, najrzadziej zapięte były dzieci w wieku 0-17. Zdecydowanie najczęściej  pasy bezpieczeństwa stosowali kierujący i pasażerowie na drogach o podwyższonych standardach, a więc na drogach ekspresowych, autostradach (prawie 100 %). Pozytywną informacją jest fakt, że  wg tych badań, w województwie lubuskim pasy stosuje  98 % kierowców.  Choć w minionym roku lubuscy policjanci ujawnili blisko 10 tysięcy przypadków, gdzie ta istotna zasada bezpieczeństwa została złamana.

Podobne inicjatywy będą przez Lubuską Policję kontynuowane. Chcemy, aby zagadnienie to było traktowane przez wszystkich poruszających się samochodami z należytą powagą. To odpowiedzialność nie tylko za zdrowie i życie swoje ale i tych, których przewozimy. Pamiętajmy o tym, tym bardziej, że trwają zimowe ferie i liczne w związku z tym wyjazdy. Niech najmłodsi mogą liczyć na rozsądek  swoich rodziców i opiekunów, którzy ich wiozą.

(KWP w Gorzowie / mw)

 

  • „Pasy pasują każdemu”- konferencja prasowa Lubuskiej Policji
  • „Pasy pasują każdemu”- konferencja prasowa Lubuskiej Policji
  • „Pasy pasują każdemu”- konferencja prasowa Lubuskiej Policji
  • „Pasy pasują każdemu”- konferencja prasowa Lubuskiej Policji
  • „Pasy pasują każdemu”- konferencja prasowa Lubuskiej Policji
  • „Pasy pasują każdemu”- konferencja prasowa Lubuskiej Policji
  • „Pasy pasują każdemu”- konferencja prasowa Lubuskiej Policji
  • „Pasy pasują każdemu”- konferencja prasowa Lubuskiej Policji

Film „Pasy pasują każdemu”- konferencja prasowa Lubuskiej Policji

Pobierz plik „Pasy pasują każdemu”- konferencja prasowa Lubuskiej Policji (format mp4 - rozmiar 23.55 MB)

Powrót na górę strony