Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie cyklu szkoleń dla pracowników placówek oświatowych z zakresu zagrożeń o charakterze terrorystycznym

Data publikacji 04.02.2017

Dolnośląscy policjanci od ponad roku realizują szkolenia przeznaczone dla dyrektorów oraz pracowników placówek oświatowych na terenie województwa. Głównym celem działań funkcjonariuszy jest przekazywanie zasad dotyczących postępowania w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym. W szkoleniach udział wzięło już ponad 7200 osób z blisko 2300 szkół. Tego typu warsztaty prowadzili także policjanci z powiatu oleśnickiego. Funkcjonariusze pozorowali też niejednokrotnie mogące wystąpić zagrożenia, by później wskazać gronu pedagogicznemu oraz dzieciom sposoby właściwego zachowania się właśnie w takiej sytuacji.

Od grudnia 2015 roku policjanci na terenie województwa dolnośląskiego prowadzą szkolenia dotyczące zasad postępowania w przypadku wystąpienia zagrożeń o charakterze terrorystycznym. Adresatami tego przedsięwzięcia są dyrektorzy, pracownicy oraz nauczyciele m.in. ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, a także przedszkoli, młodzieżowych ośrodków wychowawczych oraz młodzieżowych ośrodków socjoterapii. W szkoleniach udział wzięło już ponad 7200 osób z blisko 2300 placówek oświatowych.

Funkcjonariusze z powiatu oleśnickiego również spotykali się z dyrektorami, gronem pedagogicznym oraz pracownikami szkół w celu przekazywania im informacji dotyczących sposobu właściwego zachowania się w sytuacji zagrożeń terrorystycznych. Warsztaty policjanci realizowali wykorzystując niejednokrotnie element pozoracji zagrożeń, by później wskazać uczestnikom szkoleń sposoby właściwego zachowania się.

Ćwiczenie, które funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy przeprowadzili m.in. na terenie Gimnazjum nr 2 miało na celu zweryfikowanie wiedzy pozyskanej w trakcie odbytych szkoleń.

Według zaplanowanych wcześniej założeń do budynku szkoły, w którym odbywały się zajęcia lekcyjne, wtargnął uzbrojony w broń długą napastnik. Oddał on strzały z broni, powodując tym zagrożenie dla znajdujących się wewnątrz obiektu osób.
Po otrzymaniu zgłoszenia o tym zdarzeniu do szkoły przyjechali miejscowi policjanci i funkcjonariusze Nieetatowej Grupy Realizacyjnej przystąpili do obezwładnienia oraz zatrzymania napastnika.

Kolejnym elementem ćwiczeń było przeprowadzenie ewakuacji wszystkich osób znajdujących się w szkole, które to w trakcie ataku napastnika ukryły się i zabarykadowały w salach.

Kończąc działania związane z ewakuacją, policjanci z Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego dokonali sprawdzenia całego obiektu pod kątem ujawnienia materiałów wybuchowych. Nie wykryto zagrożenia i uczniowie mogli wrócić do zajęć.

Obserwatorami tego szkolenia byli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy oraz zaproszone osoby reprezentujące inne placówki oświatowe i instytucje, które wspólnie już po zakończeniu ćwiczeń omówiły ich przebieg.

Wcześniej policjanci w tej i w innych szkołach na terenie powiatu przeprowadzili szkolenia dla uczniów w ramach trwającego obecnie programu ,,ALFA’’, który zakłada edukację dzieci i młodzieży w zakresie postępowania w przypadku pojawienia się zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Edukacja dzieci i młodzieży w tym zakresie jest nadal kontynuowana.

KWP we Wrocławiu

  • Podsumowanie cyklu szkoleń dla pracowników placówek oświatowych z zakresu zagrożeń o charakterze terrorystycznym
  • Podsumowanie cyklu szkoleń dla pracowników placówek oświatowych z zakresu zagrożeń o charakterze terrorystycznym
  • Podsumowanie cyklu szkoleń dla pracowników placówek oświatowych z zakresu zagrożeń o charakterze terrorystycznym

Opis filmu: Podsumowanie cyklu szkoleń dla pracowników placówek oświatowych z zakresu zagrożeń o charakterze terrorystycznym

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 13.29 MB)

Powrót na górę strony