Pierwsza w Polsce aplikacja edukacyjna o bezpieczeństwie w sieci
Wrocławscy policjanci z młodzieżą, z okazji międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu, zaprezentowali pierwszą w Polsce, aplikację / grę multimedialną o bezpieczeństwie w sieci. Celem tego przedsięwzięcia było stworzenie narzędzia, które łączy w sobie elementy rozrywki z edukacją, a jednocześnie będzie ciekawe i dostępne bezpłatnie dla wszystkich osób korzystających ze smartfonów oraz innych urządzeń multimedialnych. Ponieważ jak wiemy korzystanie z zasobów sieci internetowej oprócz wielu korzyści niesie również różnego rodzaju zagrożenia, podczas używania tych aplikacji, ich użytkownicy dowiedzą się o sytuacjach niebezpiecznych i sposobach na ich unikanie. Wydarzenie odbyło się w Centrum Nauki HUMANITARIUM i zostało objęte został Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Wrocławia.
We wtorek (7 lutego br.) o godz. 11.30 we wrocławskim Humanitarium, w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu odbyła się premiera pierwszej w Polsce aplikacji opracowanej przy współpracy policjantów z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu z młodzieżą z Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej. Zaangażowana w realizację tego projektu była także spora grupa specjalistów Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu i HUMANITARIUM Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.
Głównym celem tego przedsięwzięcia było stworzenie narzędzia, które będzie łączyło w sobie elementy rozrywki i edukacji, a jednocześnie będzie interesujące dla dzieci i młodzieży. Dlatego właśnie tą aplikację tworzyli licealiści i gimnazjaliści. Ale jak pokazują już pierwsze prezentacje dorośli korzystający z tej gry znajdą w niej również informacje, które niewątpliwie ich zaciekawią.
W czasach, kiedy masowe korzystanie z telefonów, komputerów, czy innych urządzeń mobilnych z dostępem do sieci internetowej jest normą, informowanie o zagrożeniach podczas korzystania z sieci wydaje się jak najbardziej uzasadnione. Jak wiemy, oprócz wielu korzyści, które, na co dzień daje nam dostęp do Internetu, pojawiają się też różnego rodzaju zagrożenia. Zadaniem powstałych aplikacji jest informowanie w sposób przystępny jak robić to bezpiecznie. Policjanci o takich sytuacjach zagrożenia i sposobach ich unikania informują wielokrotnie, także podczas różnego rodzaju spotkań, a tym razem współpracując z młodzieżą przenieśli swoje doświadczenia do aplikacji interaktywnej. Dostępna ona będzie dla wszystkich posiadaczy urządzeń mobilnych.
W spotkaniu z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu połączonym z inauguracją aplikacji, uczestniczyli m.in. Dyrektor Humanitarium – dr Kamila Myrdek-Rak, Dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych - Robert Bansiak, Dyrerktor Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej – Agata Roma, I Z-ca Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu mł. insp. Jerzy Kokot, Naczelnik Wydziału Prewencji i Patrolowego podinsp. Krzysztof Gawlik, a także st. sierż. Łukasz Raczkowski z KMP we Wrocławiu pomysłodawca tej aplikacji z gimnazjalistami i licealistami z Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej.
KWP we Wrocławiu / ig
Film Dzień Bezpiecznego internetu 2017
Opis filmu: Pierwsza w Polsce aplikacja edukacyjna o bezpieczeństwie w sieci
Pobierz plik Dzień Bezpiecznego internetu 2017 (format mp4 - rozmiar 15.86 MB)
Film Dzień Bezpiecznego internetu - przygotowania
Pobierz plik Dzień Bezpiecznego internetu - przygotowania (format mp4 - rozmiar 59.66 MB)