Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymanie "walutowego" oszusta

Data publikacji 21.03.2006

Augustowscy policjanci poszukują pokrzywdzonych przez walutowego oszusta. Wiemy już, że trzech Litwinów straciło przez niego przeszło 450 000 zł. Wczoraj Prokurator Rejonowy w Augustowie zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 10 tys. zł. wobec 39-letniego mieszkańca Jeleniej Góry podejrzanego o oszustwo.

Zaczęło się od tego, gdy pod koniec ubiegłego roku w Komendzie Powiatowej Policji w Augustowie dwaj Litwini zgłosili, że padli ofiarą oszusta. Zrozpaczeni opowiedzieli, że okazyjnie wymieniając dolary i euro po bardzo korzystnym kursie stracili fortunę. Augustowscy policjanci szybko ustalili okoliczności „przekrętu”. Okazało się, że mężczyznę, z którym robili interesy Litwini poznali miesiąc wcześniej na suwalskim rynku. Kilkakrotnie, z dużym zyskiem wymieniali waluty. Zawsze była to transakcja według nich uczciwa i korzystna. Nie spodziewali się, że sprawca sprzedający im lity z dużą stratą dla siebie, w ten sposób zdobywa ich zaufanie i osłabia czujność.

20 grudnia ubiegłego roku jak starzy, dobrzy znajomi spotkali się w jednym z lokali gastronomicznych w Augustowie. Tam mieli dokonać „interesu życia” przeznaczając do wymiany euro i dolary równowartości ponad 300 tys. zł. Sprawca tak ich „zakręcił i omotał”, że nawet nie wiedzieli kiedy i w jaki sposób, zamiast litewskich pieniędzy otrzymali owinięty banknotem potężny zwitek pociętego papieru. Starania zajmujących się sprawą policjantów pozwoliły na szybkie ustalenie sprawcy, którym okazał się 39-letni mieszkaniec Jeleniej Góry. Współpraca z policjantami z Wrocławia i Jeleniej Góry doprowadziła niespełna miesiąc później do ujęcia oszusta. Mężczyzna został zatrzymany w swoim mieszkaniu. Przyznał się do przestępstwa, a prokurator zastosował wówczas wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 100 tys. zł. Okazało się, że wiadomość o zatrzymaniu oszusta dotarła także na Litwę.

7 marca br. do augustowskich policjantów zgłosił się kolejny obywatel Litwy. 45-latek opowiedział funkcjonariuszom, że również on w lipcu 2004 r. został oszukany na transakcji w jednej z augustowskich restauracji. Stracił wówczas przeszło 150 tys. zł. Podobieństwa do poprzedniej sprawy były wręcz uderzające. Tak jak inni on również poznał oszusta w Suwałkach i wymieniał u niego waluty z zyskiem.

Policjanci szybko powiązali obie sprawy. Ich przypuszczenia okazały się słuszne. Sprawcą był ten sam 39-letni mieszkaniec Jeleniej Góry. Podobnie jak poprzednio, prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego. Tym razem jego kwota została ustalona na 10 tys. zł. Prowadzący sprawę policjanci z Augustowa podejrzewają, że oszukanych w identyczny sposób może być więcej. Wszystkich, którzy w podobnych okolicznościach stali się ofiarą przestępstwa prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Augustowie pod numerem telefonu 087-643 93-33 lub 997.

Powrót na górę strony