Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Założyli fikcyjny Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej

Data publikacji 21.03.2006

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach zatrzymali pięć osób podejrzanych o fałszowanie dokumentów księgowych i zaświadczeń o zarobkach, osiąganych w kierowanej przez siebie firmie. Zatrzymani to: dwie kobiety w wieku 58 i 24 lat oraz trzech mężczyzn w wieku 23, 24 i 28 lat. Pięcioosobowa grupa oszustów w lipcu 2005 roku założyła Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej.

Firma została zarejestrowana w Urzędzie Miejskim i świadczyć miała usługi pielęgniarskie oraz medyczne dla osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci. Jak ustalili zajmujący sie sprawą policjanci, świadczenie usług medycznych miało być jedynie “przykrywką” rzeczywistej, przestępczej działalności.

Zatrudnieni w firmie, którzy nie osiągali żadnych dochodów, fałszowali dokumenty i wystawiali sobie nawzajem zaświadczenia o zarobkach, sięgających nawet 9000 złotych miesięcznie. Na ich podstawie wyłudzili z banku ponad 400.000 złotych. Osoby kierujące firmą prowadziły fikcyjne szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, usług pielęgniarskich i zarządzania personelem medycznym oraz wystawiały fałszywe certyfikaty o ich ukończeniu.

Dwóch mężczyzn z kierownictwa firmy zostało zatrzymanych wczoraj, kiedy wychodzili z banku z kolejną kartą kredytową uzyskaną na podstawie fałszywych dokumentów. Na kartę mogli wypłacić kolejne 35.000 złotych. Policjanci ustalili też, że firma wygrała przetarg dotyczący opieki medycznej nad osobami starszymi. Z tego tytułu z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przekazane zostały im środki finansowe.

Podejrzani w celu realizacji wygranego przetargu zatrudnili kilka pielęgniarek, które za swoją pracę nie otrzymały żadnego wynagrodzenia. Podczas przeszukań oficerowie Wydziału PG zabezpieczyli komputer, dwa laptopy z zainstalowanym nielegalnie oprogramowaniem oraz szereg dokumentów księgowych, które są obecnie dokładnie sprawdzane.

Za oszustwa, poświadczenie nieprawdy w dokumentach i wyłudzanie kredytów bankowych sprawcom może grozić kara nawet do ośmiu lat więziena.
Powrót na górę strony