Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bydgoszcz: Pirat internetowy wpadł w sieć... Policji

Wczoraj policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Bydgoszczy zatrzymali 24-letniego mieszkańca Torunia. Został on zatrzymany na gorącym uczynku w swoim mieszkaniu na toruńskiej starówce. Zatrzymany mężczyzna jest podejrzany o to, że w istotnym stopniu zakłócał pracę systemu komputerowego lub sieci teleinformatycznej, oraz o to, że wytwarzał i sprzedawał innym osobom urządzenia i programy komputerowe służące do nielegalnego wpięcia się do sieci internetowej.

Podejrzanego od kilku tygodni rozpracowywali policjanci z zespołu zwalczania przestępczości komputerowej i patologii w Internecie Wydziału d/w z PG KWP w Bydgoszczy. Na trop przestępstwa policjanci wpadli po uzyskaniu informacji od działającego na rynku dostawcy telewizji kablowej i Internetu. Ze wstępnej informacji wynikało, że "ktoś" w istotny sposób zakłóca dostęp do sieci Internet innym, legalnym użytkownikom sieci. Zachodziło uzasadnione podejrzenie nielegalnego "wpięcia się" do sieci.

Policjanci stopniowo zawężali obszar poszukiwań dzięki ścisłej współpracy z firmą dostarczającą sygnał telewizji kablowej i Internet. Wczoraj policjanci zatrzymali podejrzanego w jego mieszkaniu. W chwili zatrzymania był on podpięty do sieci i nielegalnie z niej korzystał przy pomocy nielegalnie skonfigurowanych modemów.

Jak ustalono, podejrzany najpierw sam nielegalnie wpiął się do "pełnego pakietu usług" uzyskując tym samym dostęp do pełnego zestawu kanałów TV i Internet. Następnie poprzez zainstalowane w mieszkaniu komputery i nielegalnie skonfigurowane modemy uzyskiwał nieograniczony dostęp do Internetu nie opłacając stosownego abonamentu, jak również zakłócając właściwy odbiór sygnału innym, legalnym użytkownikom sieci.

Jednocześnie jak ustalili policjanci podejrzany oferował do sprzedaży za pośrednictwem Internetu nielegalnie skonfigurowane przez siebie modemy. Za ich pośrednictwem osoby, które zakupiły taki modem również uzyskiwały nielegalny dostęp do sieci Internet u tego konkretnego dostawcy, a także, na co wskazują zebrane dotychczas dowody, w innych sieciach, u innych dostawców.

Powrót na górę strony
Polska Policja