Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymali „zakochanego” stalkera. 65-latek został tymczasowo aresztowany

Data publikacji 16.02.2017

Zaczęło się od kwiatów i sms-ów, a skończyło na groźbach. Kobieta musiała zmienić pracę - bała się o swoje życie. To jednak nic nie dało. Dopiero po trzech latach zdecydowała się zgłosić sprawę na Policję. Późno… ale nie za późno. Funkcjonariusze zatrzymali podejrzanego w święto zakochanych. Wspólnie z prokuraturą wnioskowali o odizolowanie go od kobiety. 65-letni podejrzany trafił wczoraj do aresztu.

Miała być wielka miłość, wielki romans i wspólne życie. Tak wyobrażał sobie przyszłość 65-letni rolnik z podelbląskiej miejscowości. Mężczyzna chciał ułożyć sobie życie z kobietą, którą poznał na zakupach. Nie udało mu się.

W 2014 Pani Anna pracowała w jednym z elbląskich sklepów w Elblągu. Była ekspedientką. 65-latek robił u niej zakupy. Przychodził regularnie i „zagadywał”. Bywał coraz częściej i stawał się jeszcze bardziej natarczywy. Przynosił kwiaty, zdobył jej numer telefonu i słał miłosne sms-y. Na początku traktowała go z „przymrużeniem oka”. Jednak, z miesiąca na miesiąc, jego chęci rosły. Ustalił sobie miejsce zamieszkania ofiary. Przyjeżdżał pod budynek i wyczekiwał na moment, kiedy kobieta wychodziła z psem. Wówczas składał propozycje spotkań, "zasypywał" kwiatami i komplementami. Pokrzywdzona zmieniła nawet miejsce pracy, aby nie spotykać mężczyzny. To jednak nie pomogło. „Zakochany” rolnik ustalił również miejsce zamieszkania jej rodziców. Tam również jeździł. Wypytywał o kobietę. Interesowały go szczegóły z jej życia.

Krok po kroku próbował zbudować historię wspólnego związku. Nic takiego nie miało miejsca. Nigdy nie dawała mu odczuć, że chce się z nim spotkać. Co więcej, gdy mu odmówiła zaczęły się problemy. Dostawała sms-y z pogróżkami i deklaracje, co będzie w przypadku odrzucenia. Te deklaracje to groźby śmierci. Wówczas się przeraziła się i postanowiła powiadomić Policję.

W styczniu br. pokrzywdzona złożyła zeznania, które obciążyły 65-latka. Został zatrzymany w miniony wtorek (14 lutego br.). Wczoraj usłyszał zarzut stalkingu. Mężczyzna nie przyznał się i odmówił składania wyjaśnień. Śledczy sprawdzili bilingi telefoniczne, przesłuchali świadków i zrobili tzw. okazania. Wszyscy bez wahania rozpoznali mężczyznę, który chodził za pokrzywdzoną. Dla dobra jej samej śledczy złożyli do sądu wniosek o odizolowanie sprawcy od ofiary. Sąd Rejonowy w Elblągu przychylił się do wniosku i aresztował go na miesiąc. 65-latek nie był wcześniej karany za podobne czyny. Grozi mu kara do 3 lat więzienia.

Czym jest stalking?

Łatwość dostępu do masowych narzędzi komunikacji, jak Internet, telefon, wiadomości sms i e−mail, powoduje powstawanie wciąż nowych form atakowania innych osób, nękania i prześladowania.

Stalking najczęściej wyraża się w takich zachowaniach, jak:

 • wydzwanianie, głuche telefony, wydzwanianie po nocach,
 • kręcenie się w okolicy domu ofiary,
 • nawiązywanie kontaktu za pomocą osoby trzeciej,
 • wypytywanie o ofiarę w jej otoczeniu,
 • stanie pod drzwiami/domem/pracą,
 • wysyłanie listów, maili, smsów, prezentów,
 • składanie w czyimś imieniu zamówień np. pocztowych,
 • milczące wystawanie,
 • śledzenie/ kontrolowanie ofiary,
 • oszczerstwa (rozsyłanie fałszywych informacji, plotek),
 • włamania do domu/samochodu ofiary,
 • kradzież rzeczy należących do ofiary,
 • nękanie rodziny i przyjaciół ofiary,
 • napaści i pobicia rodziny i przyjaciół ofiary.

(Imię i wiek pokrzywdzonej zawarty w tekście celowo zmieniony)

KWP w Olsztynie / ig

Powrót na górę strony