Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za napady i uprowadzenia

Data publikacji 22.01.2008

Kolejne zarzuty usłyszeli dwaj członkowie tzw. "grupy markowskiej". 44-letni Mirosław R. wspólnie z 50-letnim Markiem K. ps. "Muł"podejrzani są o udział w napadzie na dom jednorodzinny na Woli 10 lat temu. Sprawcy skrępowali wówczas właścicieli i zrabowali przedmioty warte około 90.000 złotych. "Mułowi" zarzuca się także udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, uprowadzenie mieszkańca Ząbek, napad na hurtownię w Sochaczewie i Jankach.

 Policjanci z wydziału dw. z terrorem kryminalnym i zabójstw KSP, w ramach śledztwa prowadzonego przez wydział X biura ds. przestępczości zorganizowanej prokuratury krajowej, od miesięcy rozpracowują założoną na początku lat 90-tych zorganizowaną grupę przestępczą o charakterze zbrojnym. Dotychczas tymczasowo aresztowano 9 przywódców i członków grupy. Kolejnym 5 przedstawiono zarzuty , zastosowano dozory policyjne i poręczenia majątkowe. Przedstawione zarzuty dotyczyły zabójstw (w tym zabójstwa założyciela i pierwszego szefa Andrzeja Cz. ps. "Kikir") oraz usiłowania zabójstw, pomocnictwa i podżegania do zabójstwa, nielegalnego posiadania broni palnej i napadów rabunkowych dokonywanych przy użyciu broni.

Kontynuując prowadzenie sprawy, kolejnym członkom grupy przedstawiono zarzuty dotyczące najcięższych przestępstw popełnionych w latach 1998 – 2000. 44-letni Mirosław R. podejrzany jest o udział w napadzie na dom jednorodzinny na Woli latem 1998 roku. Wtedy sprawcy skrępowali właścicieli i zrabowali pieniądze i wyroby jubilerskie o wartości około 90.000 złotych.

Taki sam zarzut usłyszał również inny członek tej zorganizowanej grupy przestępczej – 50-letni Marek. K. ps. "Muł". Postawiono mu także 8 innych zarzutów. Odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, która na swoim koncie ma m.in. zabójstwa, uprowadzenia osób dla okupu, wymuszenia rozbójnicze, napady rabunkowe, handel środkami odurzającymi i psychotropowymi. Markowi K. zarzuca się też udział w uprowadzeniu latem 1997 roku mieszkańca Ząbek (ofiarę torturowano, głodzono, grożono pozbawieniem jej życia, a rodzinę zmuszono do zapłacenia okupu), udział w napadzie rabunkowym wiosną 1998 roku na hurtownię w Sochaczewie (sprawcy zrabowali 2 ciągniki siodłowe z naczepami i ładunkiem odzieży wartości ponad 500.000 złotych), udział w upozorowaniu napadu w okolicach Sochaczewa (sprawcy przywłaszczyli ciągnik siodłowy z naczepą i ładunkiem odzieży wartości około 300.000 złotych), udział w napadzie zimą 1998 roku na hurtownię w Jankach (sprawcy grożąc bronią i używając przemocy zrabowali około 35.000 złotych), udział w napadzie na hurtownię roku później też w Jankach (skradziono 70.000 złotych), pozbawienie wolności mieszkańca Brwinowa jesienią 1999 roku (sprawcy pod groźbą pozbawienia go życia zmusili go do zapłacenia 500.000 złotych okupu), płatną protekcję (zimą 1999-2000 roku w Rzeszowie powołując się na wpływy pozwalające mu załatwić uchylenie tymczasowego aresztowania otrzymał 120.000 złotych.

Zarówno wobec 44-letniego Mirosława R., jak i 50-letniego Marka K. ps. "Kikir", odbywających już prawomocne kary więzienia w innych sprawach, sąd rejonowy dla Warszawy Śródmieścia zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Uniemożliwi to obu mężczyznom staranie się o przerwy w odbywaniu kar, przepustki i widzenia zabezpieczając przez to prawidłowy tok prowadzonego postępowania.
Powrót na górę strony