Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Polscy policjanci uczestniczący w misji w Kosowie wspierają akcje charytatywne

Data publikacji 22.02.2017

Żeby pomagać wystarczy pomysł i chęci. Podczas każdego wyjazdu na urlop, grupa policjantów JSPP przewozi transportem do Polski kilogramy nakrętek, które następnie są skupowane przez krajową firmę, a zarobione w ten sposób pieniądze pokrywają koszty rehabilitacji dziewczynki - Kingi Kręcigłowy – dziewczynki z zespołem Downa.

W sierpniu 2016 roku na lotnisku w Prisztinie (Kosowo) wylądowały dwie wojskowe „Casy”. Na ich pokładach przyleciał prawie 100 osobowy kontyngent polskich policjantów stanowiących XXVI Rotację Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie realizującej zadania w ramach Misji Unii Europejskiej w zakresie ochrony praworządności EULEX. Celem kontyngentu jest rozwijanie i wzmacnianie wieloetnicznych służb policyjnych oraz wspomaganie lokalnych organów odpowiedzialnych za zapewnienie przestrzegania prawa, bezpieczeństwa i porządku publicznego w Kosowie. Zgodnie z porozumieniami zawartymi z Misją EULEX Polska Policja wystawiła do służby jednostkę zdolną do realizacji zadań zarówno z zakresu kontroli tłumu i zamieszek (CRC – Crowd and Riot Control) jak również z zakresu specjalnej taktyki i uzbrojenia (SWAT – Special Weapon and Tactics).

Ciągła gotowość do działań, podnoszenie własnych kwalifikacji, uczestnictwo w ćwiczeniach zgrywających z Policją Kosowską czy żołnierzami KFOR (Kosovo Force), prowadzenie działań rozpoznawczych w różnych rejonach Kosowa, to obowiązki, które sprawiają, że policjanci nie posiadają wiele wolnego czasu. Jak się jednak okazuje by pomagać innym nie potrzeba jego wiele. Wystarczy pomysł i chęci…

Na taki pomysł wpadł sierż. sztab. Krzysztof Fitrzyk z KWP w Krakowie, który zauważył, że policjanci otrzymując do własnego wykorzystania wodę mineralną mogą zbierać nakrętki, w ten sposób policjanci włączą się w akcję organizowaną przez IPA Region Mielec pod hasłem „Ekipy Wkręconych w Odkręcanie Zakrętek dla Kingi” (https://www.facebook.com/Oto-jest-Kinga-674107065972130). Podczas każdego wyjazdu na urlop, grupa policjantów JSPP przewozi transportem do Polski kilogramy nakrętek, które następnie są skupowane przez krajową firmę, a zarobione w ten sposób pieniądze pokrywają koszty rehabilitacji dziewczynki - Kingi Kręcigłowy – dziewczynki z zespołem Downa.

Funkcjonariusze Polskiej Policji nie poprzestali na tym. Równolegle ze zbieranymi nakrętkami postanowili również wspierać akcje charytatywne organizowane przez organizacje pozarządowe na terenie Kosowa. Wsparli zbiórkę charytatywną organizowaną przez EULEX na rzecz Kosowskiego Czerwonego Krzyża zakupując niepsujące się produkty spożywcze. Produkty rozdano przy udziale naszych policjantów wśród najbiedniejszych kosowskich rodzin. Polscy funkcjonariusze usłyszeli z ust najbardziej potrzebujących mieszkańców okolicznych wiosek wiele słów wdzięczności.

XXVI Rotacja JSPP włączyła się również w coroczną akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas, której zlicytowano przedmioty związane z tą rotacją Jednostki Specjalnej.

Działalność charytatywna Jednostki Specjalnej Polskiej Policji pokazuje, że pomimo ciężkiej i wymagającej służby na obczyźnie można pomagać innym, szczególnie tym najbardziej potrzebującym.

BMWP KGP / kp

  • Zbieramy nakrętki dla Kingi!!
  • Zbieramy nakrętki dla Kingi!!
  • Zbieramy nakrętki dla Kingi!!
  • Zbieramy nakrętki dla Kingi!!
  • Zbieramy nakrętki dla Kingi!!
  • Zbieramy nakrętki dla Kingi!!
  • Zbieramy nakrętki dla Kingi!!
  • Zbieramy nakrętki dla Kingi!!
Powrót na górę strony