Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczone kilka ton nielegalnego tytoniu wartości ponad 3 mln zł

Data publikacji 24.02.2017

Łódzcy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali 4 osoby i zabezpieczyli nielegalny tytoń wartości ponad 3 milionów złotych. Funkcjonariusze zlikwidowali jednocześnie linię technologiczna służącą do przestępczego procederu.

22 lutego 2017 roku policjanci z komendy wojewódzkiej i komendy miejskiej w Łodzi prowadzili działania związane z przestępczym procederem produkcji, przechowywania i wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy. Z uzyskanych przez funkcjonariuszy informacji wynikało, że dwóch wytypowanych wcześniej łodzian może zajmować się suszeniem i krojeniem, a następnie nielegalną sprzedażą tytoniu. Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej ustalili także miejsca, w których najprawdopodobniej podejrzani zorganizowali linię technologiczną i magazyny.

Akcja poprzedzona była bardzo dobrym rozpoznaniem i weryfikacją uzyskanej wiedzy operacyjnej. Po obserwacji, policjanci zatrzymali do kontroli fiata fiorino, którym podróżowali dwaj bracia w wieku 38 i 42 lat. W przestrzeni ładunkowej funkcjonariusze znaleźli pudło, a w nim 4000 sztuk papierosów. W tym samym czasie kryminalni dotarli do użytkowanego przez ten duet fiata ducato zaparkowanego przy jednej ze stacji paliw. Wewnątrz ujawnili  84 worki jutowe, a w nich łącznie około 1280 kg krajanki tytoniowej. Podczas przeszukania zatrzymanych zabezpieczono kluczyki od peugeota partnera, pilot i klucze do garażu oraz 13 tysięcy złotych gotówki. Policjanci dotarli do wytypowanego wcześniej garażu przy ulicy Okopowej w Łodzi gdzie znaleźli kolejne 20 worków z krajanką o łącznej wadze około 150 kg. Funkcjonariusze ustalili także miejsce postoju peugeota. W jego wnętrzu zabezpieczono 234 kg tytoniu.

Idąc dalej po nitce do kłębka, 22 lutego w godzinach popołudniowych policjanci wraz z funkcjonariuszami urzędu celnego weszli na teren posesji przy ulicy Brzezińskiej. Wewnątrz pracowało na czarno dwóch mężczyzn w wieku 32 i 35 lat. W maskach przeciwpyłowych zajmowali się ono wsypywaniem tytoniu do suszarki. Cały proces technologiczny trwał na pełnych obrotach maszyn. Przestępcy zorganizowali linie technologiczną wyposażoną w urządzenia do cięcia oraz suszenia tytoniu. Zabezpieczono m.in. bębny z nagrzewnicą, dmuchawy oraz sprzęt do pomiaru wilgotności tytoniu i wagi elektroniczne. Łącznie w budynku gospodarczym przystosowanym do przestępczego procederu funkcjonariusze ujawnili 1874 kg suszu tytoniowego oraz 980 kg krajanki tytoniowej. Wartość zabezpieczonego towaru szacunkowo wyceniono na ponad 3 miliony złotych.

Czterech mężczyzn w wieku 32, 35,38 i 42 lat trafiło do policyjnego aresztu. Podejrzani usłyszeli już zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz nielegalnej produkcji blisko 3 ton tytoniu, konsekwencją czego mogło być uszczuplenie podatkowe w kwocie nawet  3 mln złotych. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności i wysokie grzywny.

(KWP w Łodzi / mw)

  • zabezpieczony tytoń i jeden z zatrzymanych
  • zabezpieczony tytoń i jeden z zatrzymanych
  • policjant i zabezpieczony tytoń
  • zlikwidowana linia technologiczna do produkcji tytoniu
  • policjant i zlikwidowana linia technologiczna do produkcji tytoniu
  • policjant i zlikwidowana linia technologiczna do produkcji tytoniu
  • zabezpieczony tytoń
  • zabezpieczony tytoń
  • zabezpieczony tytoń

Film Kilka ton nielegalnego tytoniu wartości ponad 3 mln zł


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Kilka ton nielegalnego tytoniu wartości ponad 3 mln zł (format flv - rozmiar 10.19 MB)

Powrót na górę strony
Polska Policja