Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przejście w miejscu niedozwolonym może kosztować życie

Data publikacji 28.02.2017

Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło w Nysie. Według wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący mercedesem potrącił nieprawidłowo przechodzącą przez jezdnię pieszą. 88-letnia kobieta poniosła śmierć na miejscu. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o przestrzeganie przepisów oraz o rozwagę i rozsądek na drodze.

Do potrącenia pieszej doszło 27 lutego br. tuż po godzinie 8:00, na jednej z ulic w Nysie. Oficer dyżurny natychmiast na miejsce wysłał policyjny patrol. Z ustaleń mundurowych wynikało, że kierujący osobowym mercedesem, 43-letni mężczyzna, potrącił przechodzącą przez jezdnię, poza miejscem do tego wyznaczonym, kobietę. W wyniku odniesionych obrażeń 88-latka, pomimo prowadzonej przez pogotowie ratunkowe reanimacji, zmarła.

Głównymi przyczynami tragedii na drogach są m.in.: nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu, nieprawidłowe wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, niedostosowanie prędkości do panujących warunków atmosferycznych, a także poruszenie się niewłaściwą stroną jezdni, przechodzenie w miejscach zabronionych, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej czy wtargnięcie bezpośrednio przed jadący pojazd.

W województwie opolskim w 2016 roku odnotowano 16 wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z udziałem pieszych. W tym roku na opolskich drogach zginęło 3 niechronionych uczestników ruchu drogowego. W dwóch przypadkach to kierujący nie udzielili pierwszeństwa pieszym.

Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni zachować szczególną ostrożność oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Pamiętajmy, że kierowców chroni karoseria samochodu, pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne. Pieszy nie ma takiej ochrony. Dlatego w konfrontacji z samochodem nie ma żadnych szans. To pieszy odnosi poważne obrażenia często niestety śmiertelne.

(KWP w Opolu/ mw)

Powrót na górę strony