Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za ponad 100 oszustw internetowych

Data publikacji 01.03.2017

Puławscy policjanci ustalili i zatrzymali oszusta, który za pośrednictwem Internetu oszukał kilkadziesiąt osób wyłudzając od nich zaliczki na poczet zakupu samochodów. Śledczy oszacowali straty na 253 tysiące złotych. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W ubiegłym roku funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Puławach zostali powiadomieni o oszustwie internetowym na szkodę mieszkańca powiatu puławskiego. Pokrzywdzony wpłacił zaliczkę w wysokości 2500 zł na poczet samochodu, który miał zostać dla niego sprowadzony z zagranicy, po czym sprzedający zerwał z nim kontakt.

Śledczy zajmujący się sprawą ustalili, że mężczyzna posługując się danymi osób z całej Polski, oszukał kilkadziesiąt osób. Oszust zamieszczał ogłoszenia na portalach internetowych dotyczące sprzedaży po atrakcyjnych cenach samochodów osobowych pochodzących z zagranicy. Zainteresowani kontaktowali się ze sprzedającym za pośrednictwem poczty mailowej oraz telefonicznie. Warunkiem zawarcia przedwstępnej umowy zakupu było wpłacenie przez kupujących zaliczki w wysokości 10 % wartości pojazdu. Były to kwoty od 1 tys. do 2,5 tys. złotych. Po wpłaceniu zaliczki kontakt ze sprzedającym był bezskuteczny. Proceder trwał od 2012 roku.

Oszust maskował swoją tożsamość. Wykorzystał do tego celu dane dziewięciu osób, w tym kilku nieżyjących oraz  trzech firm. Korzystał z ponad trzydziestu rachunków bankowych w kilkunastu bankach. Pomimo tego policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą ustalili, że sprawcą jest 39-letni mieszkaniec powiatu gorlickiego z województwa małopolskiego. Mężczyzna został aresztowany. Usłyszał ponad sto zarzutów i przyznał się. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

KWP w Lublinie / mg

Powrót na górę strony