Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili kredyty na ponad 110 tys. zł. Akt oskarżenia trafił do sądu

Data publikacji 02.03.2017

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Powiatowej Policji Lidzbarku Warmińskim zakończyli aktem oskarżenia sprawę, nad którą pracowali od kilkunastu miesięcy. Głównymi podejrzanymi są w niej dwaj mieszkańcy Morąga, którzy wspólnie z tzw. słupem wyłudzili kredyty na ponad 110 tys. złotych. Podejrzanym grożą kary do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa oszustwa i fałszowania dokumentów miała swój początek w kwietniu 2016 roku. Policjanci na podstawie czynności operacyjnych ustalili, że dwóch mieszkańców Morąga za pomocą ogłoszeń o zatrudnieniu pracownika próbowało pozyskać tzw. słupa. Na ogłoszenie dwóch mężczyzn odpowiedział 46-letni mieszkaniec Miłakowa. Na jego nazwisko mężczyźni zakładali konta i w punkcie pośrednictwa finansowego pomagali w wypełnieniu wniosku kredytowego. W tym celu mężczyźni wystawiali fikcyjne zaświadczenia i dokumenty niezbędne do uzyskania kredytu.

Mężczyźni działali na terenie całego województwa. Zaciągali kredyty bez zamiaru ich spłaty m.in. w Lidzbarku Warmińskim, Dobrym Mieście, Elblągu, Pasłęku i Olsztynie. Dwóm 46-latkom i 31-latkowi łącznie udało się zaciągnąć kredyty w 9 instytucjach pożyczkowych i bankowych na łączną kwotę ponad 110 tys. złotych.

Pracujący nad sprawą funkcjonariusze wydziału kryminalnego wytypowali pierwszego z podejrzanych o ten proceder w sierpniu ubr. Zatrzymanie kolejnych dwóch było już tylko kwestią czasu.

Podejrzani usłyszeli łącznie 9 zarzutów, w tym zarzuty działalności w celu osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem, za pomocą wprowadzenia jej w błąd oraz zarzuty fałszowania dokumentów. Do sądu trafił już akt oskarżenia wobec trójki mężczyzn. Grożą im kary do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

(KWP w Olsztynie / mw)

Powrót na górę strony