Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krzyż czynu zbrojnego dla policjanta z Hrubieszowa

Data publikacji 02.03.2017

Policjant z Hrubieszowa st. asp. Andrzej Gardyński został uhonorowany Krzyżem Czynu Zbrojnego za opiekę nad grobami żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Policjant wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej od kilku lat opiekuje się miejscami pamięci na Wołyniu.

St. asp. Andrzej Gardyński jest asystentem Zespołu Dochodzeniowo - Śledczego Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie. W policji służy od 12 lat. Od kilku lat wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej opiekuje się miejscami pamięci na Wołyniu.

Do współpracy i wspólnych wyjazdów namówił go obecny Zastępca Komendanta Placówki Straży Granicznej w Dołhobyczowie mjr Marcin Jóźwiak. Od tego czasu funkcjonariusze jeżdżą tam w wolnym czasie i porządkują cmentarze.

Za swoją pracę i pamięć o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę 11 funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z placówki w Dołhobyczowie oraz policjant z Hrubieszowa otrzymali Krzyże Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej.

Mundurowi otrzymali te odznaczenia za popularyzowanie i utrwalanie pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Funkcjonariusze jeżdżą na Wołyń kilka razy do roku, latem porządkują groby, w rocznice bitew modlą się i zapalają znicze. W ten sposób kultywują pamięć o tragicznej historii tej ziemi, żołnierzach i cywilach, którzy zginęli na Wołyniu.

KWP w Lublinie / ig

  • Krzyż czynu zbrojnego dla policjanta z Hrubieszowa
  • Krzyż czynu zbrojnego dla policjanta z Hrubieszowa
  • Krzyż czynu zbrojnego dla policjanta z Hrubieszowa
Powrót na górę strony