Rozmawialiśmy o klasach mundurowych
Lubuscy policjanci na czele z Komendantem Wojewódzkim Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Jarosławem Janiakiem spotkali się na specjalnie zorganizowanym przedsięwzięciu z przedstawicielami placówek oświatowych realizującymi programy klas mundurowych o profilu policyjnym. Cenne wskazówki w dyskusji przekazała również Ewa Rawa - Lubuski Kurator Oświaty.
Lubuska policja była inicjatorem spotkania, do którego doszło w piątek, 3 marca br., w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Wszystko w trosce o to, aby jeszcze skuteczniej ukierunkować specjalistyczne kształcenie uczniów lubuskich klas policyjnych, w których nauczane są przedmioty dotyczące funkcjonowaniem Policji. Istotnym obszarem, szczegółowo omówionym na spotkaniu był ten związany z prawidłowym kierowaniem rozwojem młodzieży zainteresowanej służbą w Policji. W minionym roku powstał opracowany w Komendzie Głównej Policji „Program nauczania dla klas ponadgimnazjalnych w zakresie funkcjonowania Policji”. Jest on skierowany właśnie do placówek oświatowych, w których realizowane są zajęcia edukacyjne związane z funkcjonowaniem Policji.
W piątek salę konferencyjną lubuskiej Policji wypełnili właśnie dyrektorzy takich szkół, nauczyciele oraz komendanci jednostek powiatowych i miejskich, na terenie których takie klasy funkcjonują. Przywitanie gości przez szefa lubuskich stróżów prawa, insp. Jarosława Janiaka oraz wystąpienie Lubuskiego Kuratora Oświaty, Pani Ewy Rawy dało początek otwartej dyskusji, podczas której szeroko omówiono zakres i formy współpracy szkół z klasami o profilu policyjnym z jednostkami województwa lubuskiego. To jedno z wielu spotkań, które będą kontynuowane aby usprawnić główne założenia i cele, jakie stawia się tym specjalistycznym klasom.
Istotne było również wystąpienie Naczelnika Wydziału Prewencji mł. insp. Zbigniewa Pytki oraz Naczelnika Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Gorzowie Wlkp. podinsp. Łukasza Charytonika. To informacje dla dyrektorów odnośnie sposobu funkcjonowania wewnątrz policyjnych struktur, które mogą okazać się atrakcyjne dla przyszłych adeptów policyjnego rzemiosła, a o których nie zawsze grono pedagogiczne może mieć wiedzę. Po to właśnie takie spotkania, aby przekazywana wiedza i świadomość była pełna. Wówczas uczniowie z pełnym przekonaniem dokonują swych zawodowych wyborów i są lepiej przygotowani do pełnienia policyjnej służby, jeśli na nią padnie wybór.
To oczywiście nie ostatnie spotkanie. Takie będą kontynuowane cyklicznie, aby sposób edukowania uczniów z klas mundurowych o profilach policyjnych był jak najbardziej optymalny. Ale do tego niezbędne są wspólne przedsięwzięcia nauczycieli i środowiska policyjnego.
(KWP w Gorzowie / mw)