Policyjni instruktorzy szkolą ratowników medycznych, jak zachować się z „trudnym” pacjentem
Policjanci z Dzierżoniowa przeprowadzili kurs samoobrony dla osób zatrudnionych w zespołach ratownictwa medycznego, który zrealizowany został w ramach „Projektu szkolenia z zakresu bezpieczeństwa osobistego dla ratowników medycznych”. Głównym celem zajęć było przeszkolenie ratowników w zakresie samoobrony. Pod okiem policyjnych instruktorów uczestnicy szkolenia poznali sposoby i techniki obezwładniania osoby, wykorzystywane w sytuacjach wysokiego ryzyka z udziałem tzw. „ trudnego pacjenta”.
Ratownik medyczny udzielając pierwszej pomocy medycznej jest w niektórych sytuacjach narażony na agresywne zachowanie pacjentów, a także osób trzecich. Dlatego w ramach „Projektu szkolenia z zakresu bezpieczeństwa osobistego dla ratowników medycznych ” zorganizowany został kurs samoobrony. Uczestnikami były osoby zatrudnione w zespołach ratownictwa medycznego w dzierżoniowskim szpitalu.
Zajęcia prowadzili instruktorzy taktyki i techniki interwencji Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie. Celem szkolenia było doskonalenie kompetencji ratowników medycznych w zakresie własnego bezpieczeństwa, szczególnie w kontakcie z „trudnym” pacjentem. Szkolenie dzięki wieloaspektowemu ujęciu tematu bezpieczeństwa miało za zadanie przygotować pracowników do radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.
Rozpoczęła je informacja prawna o tym, jaka ochrona przysługuje ratownikom medycznym w czasie wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Następnie policyjni instruktorzy przeprowadzili ćwiczenia praktyczne. Uczyli ratowników prostych i skutecznych technik samoobrony, postępowania w sytuacjach zagrożenia atakiem ze strony pacjentów agresywnych, będących pod wpływem alkoholu lub innych środków o podobnym działaniu, a także osób chorych z zaburzeniami psychicznymi.
Uczestnicy kursu z dużym zaangażowaniem brali udział w zajęciach, a poznane techniki, jeśli zajdzie taka potrzeba, będą mogli wykorzystać w codziennej pracy.
(KWP we Wrocławiu / mw)