Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta

Data publikacji 08.03.2017

- Panie są filarami służb podległych MSWiA, a naszą wspólną szefową jest pani premier Beata Szydło – powiedział minister Mariusz Błaszczak na spotkaniu z funkcjonariuszkami służb podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji w dniu 8 marca 2017 r. Kobiecą stronę polskiej Policji reprezentowała Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Helena Michalak.

Blisko jedna czwarta zatrudnionych w Straży Granicznej to panie, jest ich 3.704. W Policji służy 15.658 kobiet – to 15% ogółu. W Państwowej Straży Pożarnej pracują 1183 panie. Kobietą jest prawie co dziesiąty pracownik BOR-u.

- Panie pracują na pierwszej linii, pełnią też funkcje kierownicze, nadinsp. Helena Michalak jest zastępcą Komendanta Głównego Policji. – dodał minister Mariusz Błaszczak.

Szef MSWiA podziękował Paniom, za łączenie służby, z domowymi obowiązkami i realizacją swoich pasji, życzył także kolejnych sukcesów. Funkcjonariuszki wierne składanej przysiędze służą Polsce i Polakom,  strzegą bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, chronią największą wartość: ludzkie życie, nawet z narażeniem własnego.  

Choć nie wszystkie funkcjonariuszki uprawiają sport wyczynowo, to stawiają sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Uczestniczki spotkania profesjonalnie podchodzą do służby, angażują się w charytatywną pomoc, działają na rzecz lokalnych  społeczności, honorowo oddają krew, niektóre są mistrzyniami sportów walki i trenerami, inne realizują pasje artystyczne.

Uczestnicy spotkania w MSWiA z dużym zainteresowaniem obejrzeli wystawę fotograficzną w Sali im. Władysława Stasiaka. Zdjęcia pokazujące funkcjonariuszki w czasie służby są dowodem na to, że trzeba mieć  siłę i odwagę by pokonać stereotypy, i wybrać życiową ścieżkę zwyczajowo  kojarzoną z mężczyznami. Obiektyw uchwycił panie w najróżniejszych sytuacjach, jednak ani mundur polowy, ani strój taktyczny,  ani  ciężki ekwipunek nie jest w stanie pozbawić kobiecego piękna.

Wyjątkowe funkcjonariuszki, z którymi spotkał się minister Mariusz Błaszczak

Policja:

KOZDRYK JUSTYNA - paraolimpijka, pracownik cywilny  w Policji od 2004 r., inspektor ds. informatyki, Wydział     Ruchu Drogowego KPP Grójec – KWP Radom. Ośmiokrotna mistrzyni świata w wyciskaniu sztangi leżąc, dziesięciokrotna mistrzyni i rekordzistka Europy. Trenuje także  podnoszenie ciężarów. Rywalizuje ze zdrowymi zawodnikami i startuje w zawodach paraolimpijskich.

MŁ. ASP. BOGUSŁAWA DUDEK - w Policji od 2008 r., oficer prasowy KPP w Mikołowie – KWP Katowice. Wiolonczelistka,  jedyna policjantka grająca na wiolonczeli w Polsce.

ST. SIERŻ. ILONA DZIAŁA w Policji od 2011 r., asystent Zespołu Dochodzeniowo – Śledczego Wydział Kryminalny KP IV w Lublinie – KWP Lublin. Czołowa zawodniczka kadry narodowej taekwondo. Od wielu lat Mistrzyni Europyoraz Polski i wicemistrzyni świata w taekwondo.

ST. POST. ANNA OPĘCHOWSKA – CIAK dzielnicowa z PP w Teresinie – KWP Radom. Inicjatorka i organizatorka „Niebieskiej gwiazdki”- akcji charytatywnej, podczas której, od kilku lat, zbierane są dary dla najbardziej potrzebujących z okolic Teresina. Laureatka trzeciego miejsca w konkursie na Najpopularniejszego
Dzielnicowego Roku.

ST. SIERŻ. PATRYCJA PSZCZELIŃSKA w Policji od 2011 r., KPP Oświęcim – KWP Kraków. Trenuje  Kobudo – sztuki walki,  mistrzyni Europy oraz Polski. Ma uprawnienia instruktora taktyki i technik interwencji. Prowadzi szkolenia oświęcimskich policjantów. Została odznaczona Srebrnym Sztyletem Komandosa.

MŁ. ASP. KATARZYNA WIERZBICKA w Policji od 2004 r., KRP Warszawa IV – KSP.  Od 2005 r. członkini amatorskiego Chóru działającego przy Komendzie Stołecznej Policji. Laureatka VII edycji konkursu „Policjant, który mi pomógł”.
Uczestniczy w spotkaniach Ośrodka Pomocy Społecznej na warszawskiej Woli.  

Straż Graniczna:

ST. CHOR. SG IZABELA BAJDA – funkcjonariuszka Sztabu Komendanta Głównego Straży Granicznej. Absolwentka Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie i Akademii Fotografii w Warszawie. Jej pasją jest malarstwo, w którym dominuje realizm magiczny. W 2014 roku odbyła się jej indywidualna wystawa malarska w Galerii Legionowskiej. Współpracuje z Muzeum Historycznym w Legionowie. Przygotowuje ilustracje do książek edukacyjno-rozwojowych dla dzieci.

ST. CHOR. SG ANNA SOBIESKA-TEKIEŃ – funkcjonariuszka Wydziału Kadr i Szkolenia Podlaskiego Oddziału SG. Jest wolontariuszką i jednym z założycieli Stowarzyszenia „Łączy nas granica” w Białymstoku, które pomaga ciężko chorym. Jest pomysłodawcą i organizatorem koncertu charytatywnego na rzecz funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy ulegli wypadkowi drogowemu pod Supraślem. Koncert, pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka, odbędzie się 25 maja 2017 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.  

ST. SIERŻ. ELŻBIETA KOCZERA – funkcjonariuszka z Placówki Straży Granicznej w Medyce - Bieszczadzki OSG. Pełni służbę na pierwszej linii i zajmuje się odprawą podróżnych. Po służbie jest ratownikiem medycznym i członkiem OSP Niebieszczany. Jeździ na motocyklu i skacze na spadochronie. Ma odznakę spadochronową Służby Ochrony. Posiada uprawnienia sternika motorowodnego, a także nurkuje. Planuje dostać się do specjalnej grupy poszukiwawczo-ratunkowej.

MJR SG MONIKA ROSICKA – funkcjonariuszka z Placówki Straży Granicznej w Medyce - Bieszczadzki OSG. Ma wykształcenie wyższe muzyczne. Od wielu lat jest solistką zespołu X Trio. W listopadzie 2016 r. podczas koncertu charytatywnego w Przemyślu na rzecz Emilki (chorej córeczki funkcjonariuszki Bieszczadzkiego OSG) występowała razem z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej. Wielokrotnie zasiadała w jury podczas konkursów wokalnych.

PLUT. SG MARZENA SZACOŃ – funkcjonariuszka z Placówki SG w Hrubieszowie. Jej pasją jest kickboxing. Mistrzyni Polski AZS w kickboxingu kick light w 2014 r. Mistrzyni Polski Służb Mundurowych w 2015 r. w: kickboxingu K1, kickboxingu kick light i kickboxingu pointfighting. Wicemistrzyni Polski AZS w kickboxingu kick light w 2016 r.

BOR:

KPT. JOLANTA BOŻYK – absolwentka Akademii Pedagogiki Społecznej. Staż służby – 12 lat, 9 miesięcy. Pracuje nad rozprawą doktorską nt. kształtowania obrazu świata dzieci przez programy i bajki emitowane w tzw. medialnych ramionach organizacji terrorystycznych. Zdobywczyni medali indywidualnych i drużynowych podczas krajowych i międzynarodowych zawodów strzeleckich.

MŁ. CHOR. ANNA GDULA – absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, kierunek – Bezpieczeństwo Narodowe. Staż służby – 5 lat, 1 miesiąc. Należy do Klubu Honorowych Dawców Krwi „BOROWIK”, Doktorantka Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej. Autorka 14 publikacji naukowych, krajowych oraz zagranicznych w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego oraz międzynarodowego. Współpracuje z wydawnictwami specjalistycznymi m. in. Polska Zbrojna oraz Kwartalnik Bellona.

MŁ. CHOR. AGNIESZKA STOKOWSKA – absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek – Indologia. Staż służby – 6 lat, 9 miesięcy. Doświadczenie zawodowe zdobyła podczas 15 lat pracy w PLL LOT jako personel latający. Jest wolontariuszką w ośrodku hipoterapii. Od 2014 r. jest honorowym dawcą krwi w klubie „Borowik”. Jest zarejestrowana w bazie „Dawcy Przeszczepu” w DKMS.

PLUT. JOANNA PAPROCKA – absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Staż służby – 6 lat, 1 miesiąc. Najlepsza Polska taekwondzistka, 3 – krotna mistrzyni świata, 9 – krotna mistrzyni Europy  i 11 – krotna mistrzyni Polski w Takewondo ITF w walkach indywidualnych i drużynowych. Instruktorka takewondo, boksu, koszykówki, fitness oraz narciarstwa zjazdowego.

SZER. JOANNA LASOTA – pirotechnik, wykształcenie wyższe: kierunek – Chemia. Staż służby – 1 rok, 5 miesięcy. Zainteresowanie pirotechniką, a później materiałami wybuchowymi zaczęło się od podwórkowych zabaw, które po kilkunastu latach zaowocowało doktoratem z chemii na temat materiałów mało wrażliwych mieszanin wybuchowych. Jest ratownikiem medycznym, szczególnie  interesuje się medycyną pola walki. Oddaje honorowo krew.

PSP:

ST. SEKC. MGR INŻ. RENATA GOLLY - w 2011 r. po szkoleniu podstawowym w Przeciwpożarowej Bazie Leśnej w Zamczysku Nowym oraz Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie skierowana do służby w SGSP. W 2014 r. ukończyła z wyróżnieniem szkolenie uzupełniające strażaka ochrony przeciwpożarowej w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie. W lutym 2017 r. oddelegowana do Komendy Głównej PSP. W 2015 r. publikowała artykuły na łamach „Przeglądu Pożarniczego”. Jej pasja to także fotografia: początkowo krajobrazowa i przyrodnicza, z czasem fotoreportaż i zdjęcia portretowe.

ST. KPT. IWONA KOZICKA - kierownik sekcji w Wydziale Kadr Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie. Po ukończeniu w 2000 r. dziennego studium aspirantów w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie rozpoczęła służbę w Komendzie Powiatowej PSP w Mińsku  Mazowieckim. W roku 2013 ukończyła studia podyplomowe w zakresie zarządzania zasobami dla kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku. Obecnie nadzoruje system kształcenia i doskonalenia zawodowego w jednostkach organizacyjnych PSP województwa mazowieckiego, a także system szkolenia członków ochotniczych straży pożarnych. Większą część wolnego czasu poświęca na sport: jazdę na rowerze, rolki, bieganie.

KPT. AGNIESZKA NIEDOBYLSKA - specjalista w Wydziale Kontrolno-Rozpoznawczym Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie. W służbie od 2006 r. Po ukończeniu w 2012 r. Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, skierowana do służby w sekcji kontrolno-rozpoznawczej Komendy Powiatowej PSP w Piasecznie. W Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie pełni służbę od  2017 r. Zdobyła IV miejsce na Mistrzostwach Europy Policjantów i Strażaków w Glasgow w pływaniu. Jest trenerem kulturystyki oraz instruktorem fitness. Jej największą pasją stał się CrossFit.

ST. KPT. MGR INŻ. MAŁGORZATA ROMANOWSKA - naczelnik Wydziału Prewencji Społecznej w Gabinecie Komendanta Głównego KG PSP.     W służbie od 2003 r. Rzeczniczka idei profilaktyki i edukacji społecznej jako tzw. III filaru ochrony przeciwpożarowej. Druhna ochotniczka - członek zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębem Wielkiem, jednostki włączonej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Propagatorka prewencji społecznej na terenie gminy Dębe Wielkie. W 2015 r. dzięki jej staraniom program „Bezpieczne życie” objął cztery szkoły podstawowe. W 2016 r. zainicjowała program „Zgaś ryzyko”. Jego celem było podniesienie świadomości społecznej dotyczącej pożarów w domach i zatruć tlenkiem węgla. Rezultatem jej działań było wyposażenie mieszkańców gminy Dębe Wielkie w czujniki tlenku węgla. Od 1998 r. honorowy dawca krwi. Wpisana także do Rejestru Dawców Komórek Macierzystych.

MŁ. BRYG. MGR KATARZYNA FIGURSKA - główny księgowy, zastępca dyrektora Biura Finansów w Komendzie Głównej PSP. Z Państwową Strażą Pożarną związana od 1998 r., do służby w Komendzie Głównej PSP przyjęta w 2002 r. Ukończyła studia menedżerskie na Uniwersytecie Warszawskim, studia podyplomowe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej oraz podyplomowe studia rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej. Interesuje się literaturą, psychologią i  współczesnym kinem. W wolnych chwilach uprawia jogging.

(MSWiA ./ foto: st.asp. Piotr Maciejczak Gazeta 997/ Marek Krupa Gabinet KGP/ mw)

 • Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta
 • Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta
 • Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta
 • Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta
 • Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta
 • Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta
 • Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta
 • Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta
 • Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta
 • Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta
 • Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta
 • Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta
 • Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta
 • Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta
 • Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta
 • Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta
 • Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta
 • Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta
 • Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta
 • Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta
 • Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta

Film Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta

Powrót na górę strony