Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Komendant Główny Policji gen. insp. Leszek Szreder spotkał się dziś na warszawskim Okęciu z policyjnymi ekspertami przed ich odlotem do Tajlandii.

Polscy policjanci dołączą do grona międzynarodowych ekspertów niosących pomoc w identyfikacji osób, które zginęły podczas tsunami.

Komendant Główny Policji gen. insp. Leszek Szreder spotkał się dziś na warszawskim Okęciu z policyjnymi ekspertami przed ich odlotem do Tajlandii. Polscy policjanci dołączą do grona międzynarodowych ekspertów niosących pomoc w identyfikacji osób, które zginęły podczas tsunami. Decyzja dotycząca miejsca do którego będą skierowani polscy policjanci, zapadnie dopiero po spotkaniu z przedstawicielami ambasady polskiej i policji tajlandzkiej. Polscy eksperci będą pomagać w identyfikacji pobierając materiał biologiczny i prowadząc badania DNA. Komendant Szreder podczas spotkania zapewnił o gotowości wysłania kolejnych ekspertów, jeżeli będzie tylko taka potrzeba. Wyjazd policjantów do Tajlandii jest kolejną zagraniczną misją polskich "Stróży prawa", tym razem jest to misja o zupełnie innym charakterze niż misje pełnione do tej pory (zagraniczne misje policyjne)

Polscy eksperci z dziedziny medycyny sądowej i biologii współpracują z ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą, instytucjami międzynarodowymi zajmującymi się problematyką kryminalistyczną. Eksperci brali udział w wielu szkoleniach w renomowanych laboratoriach polskich i zagranicznych, w tym w FSS (Wielka Brytania) i BKA (Niemcy). Wydział Biologii jest od 2000 roku członkiem grupy roboczej ds. DNA w ramach struktur Europejskich Sieci Laboratoriów Kryminalistycznych (ENFSI). Z powodzeniem bierze udział w testach biegłości międzylaboratoryjnej organizowanych przez GEDNAP. Wydział oczestniczył w projektach celowych Komitetu Badań Naukowych, które zaowocowały stworzeniem polskiej populacyjnej bazy danych oraz bazy profili genetycznych zwłok o nieustalonej tożsamości.

Powrót na górę strony