Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowi rozdają "koperty życia"

Data publikacji 10.03.2017

Asp. szt. Paweł Cherkowski oraz sierż. szt. Mateusz Soter dzielnicowi z Nowego Miasta Lubawskiego włączyli się w akcję urzędu miejskiego pod nazwą "Koperta życia". Inicjatywa ta może być ratunkiem dla wielu starszych, chorych i samotnych osób mieszkających na terenie miasta.

Koperta życia” to akcja, która ma usprawnić pracę zespołów ratownictwa medycznego. Na specjalnym formularzu zapisane są najważniejsze informacje na temat stanu zdrowia danej osoby. Są one kluczowe dla ratowników, którzy często muszą podejmować szybkie i trafne decyzje, od których zależy ludzkie życie lub zdrowie. Wypełniony formularz wkłada się do koperty, a tą z kolei do lodówki.

Dlaczego lodówka?

Lodówka to urządzenie obecne w każdym domu. Ratownikom medycznym łatwiej jest ją zlokalizować niż np. szufladę. Na lodówce naklejona jest specjalna naklejka z informacją, która sygnalizuje, że osoba korzysta z „Koperty życia”.

Często zdarza się, że po przyjeździe na interwencję karetki pogotowia ratunkowego są problemy z wdrożeniem zabiegów ratujących zdrowie lub życie. Schorowane osoby, szczególnie te w podeszłym wieku, nie znają terminologii medycznej i nie potrafią sprecyzować przebytych badań czy zabiegów przeprowadzanych podczas wizyt w szpitalu. Czasem trudno o logiczny kontakt z pacjentem. Jeśli natomiast będziemy wiedzieli, gdzie w mieszkaniu znajduje się karta choroby pacjenta, to zdecydowanie szybciej będzie można zdiagnozować uczulenia, choroby, wdrożyć leczenie i postępowanie ratunkowe.

Dlaczego dzielnicowi?

Dzielnicowi są policjantami tzw. pierwszego kontaktu. Wzmacnianie pozycji dzielnicowego oraz przybliżanie polskiej Policji obywatelom to jedne z głownych założeń programu MSWiA „Dzielnicowi bliżej nas”. Dzielnicowi bardzo dobrze znają rejon, w którym pracują, a także mieszkańców oraz ich sytuację życiową. To właśnie dzielnicowi spotykają się z lokalną społecznością i rozmawiają z ludźmi o ich problemach.

Między innymi dlatego właśnie dzielnicowi z Nowego Miasta Lubawskiego chętnie włączyli się do akcji społecznej orgnizowanej przez urząd miasta. Policjanci otrzymali z urzędu plastikowe koperty z kartą informacyjną oraz naklejki z napisem "Tu jest koperta życia", które będą rozdawali podczas obchodu swojego rejonu.

KWP w Olsztynie / mg

Powrót na górę strony