Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prali pieniądze z handlu sterydami niewiadomego pochodzenia

Data publikacji 13.03.2017

5 mieszkańców warmińsko-mazurskiego zatrzymali policjanci olsztyńskiego CBŚP. Wszyscy są podejrzewani o pranie pieniędzy pochodzących z nielegalnego handlu sterydami niewiadomego pochodzenia. Anaboliki były wysyłane do Ameryki Północnej, a pieniądze pochodzące z tego przestępstwa były legalizowane w Polsce. Zatrzymani mają na swoim koncie pranie kwot od 1,5 do 6,5 mln złotych. Sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu dwóch osób.

Funkcjonariusze olsztyńskiego CBŚP przy wsparciu antyterrorystów i policjantów KWP w Olsztynie, zatrzymali 5 osób z warmińsko - mazurskiego, które w ramach zorganizowanej grupy przestępczej w latach 2010-2012, zajmowały się legalizacją pieniędzy pochodzących z obrotu sterydami. Ich zadaniem było werbowanie i zatrudnianie słupów, którym dawano zarobić po wypłaceniu przez nich pieniędzy nadanych zagranicznymi przekazami pieniężnymi z USA. Funkcjonariusze ustalili, że w nielegalnym procederze brało udział blisko 100 osób.

Zatrzymani usłyszeli już zarzuty udziału w grupie przestępczej, jak i również zarzuty prania pieniędzy, sięgające od 1,5 do 6,5 mln zł. Wobec 2 zatrzymanych osób, sąd zastosował 3 miesięczny areszt, natomiast wobec 3 pozostałych, zastosowano inne środki zapobiegawcze. Za udział w grupie przestępczej, jak i również ,,pranie pieniędzy” podejrzanym grozi od 8 do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa swój początek miała w 2012 roku. Policjanci CBŚP przy współpracy funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej i amerykańskiej DEA zabezpieczyli kilka tysięcy anabolików o wartości ok. 6 mln złotych. Niedozwolone anaboliki, znajdowały się w mieszkaniu i w samochodzie 30-latka. Mężczyzna został zatrzymany w warszawskim urzędzie pocztowym, w trakcie ich wysyłania do  USA i Kanady. Zabezpieczone środki farmaceutyczne nielegalnego pochodzenia, miały być użyte do przyrostu masy mięśniowej, ale mogły także służyć w leczeniu chorób tarczycy, chorób nowotworowych czy nawet bezpłodności.

W ramach prowadzonego postępowania, nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie, 100 osób, które były zatrudnione, jako ,,słupy” zostały już oddzielnie skazane przez Sąd Okręgowy w Olsztynie, na kary do 2 lat pozbawienia wolności, kary grzywny i orzeczenie przepadku korzyści pochodzącej z przestępstwa. 

Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

(CBŚP / mw)

Film Prali pieniądze z handlu sterydami niewiadomego pochodzenia

Pobierz plik Prali pieniądze z handlu sterydami niewiadomego pochodzenia (format mp4 - rozmiar 3.76 MB)

Powrót na górę strony