Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się dystrybucją nielegalnych papierosów

Data publikacji 15.03.2017

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się skupowaniem, a następnie dystrybucją przemyconych zza wschodniej granicy wyrobów tytoniowych. W wyniku przeszukań zrealizowanych na terenie czterech województw zabezpieczono łącznie ponad 30 tys. paczek papierosów bez akcyzy. Policjanci zatrzymali 6 osób, w tym 47-letniego lidera grupy. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Ze zgromadzonych materiałów wynika, że straty na szkodę Skarbu Państwa na skutek przestępczej działalności szacowane są wstępnie na ponad 6 mln złotych.

Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło na początku tygodnia. Policjanci z KWP w Lublinie zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej przeprowadzili działania na terenie 4 województw: lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego i podkarpackiego. Podczas  przeszukań mieszkań, posesji i pojazdów  łącznie zabezpieczono ponad 30 tys. paczek papierosów, ukrytych m.in. w specjalnie skonstruowanych skrytkach. Zatrzymano także 6 osób,  w większości mieszkańców pow. chełmskiego, a także zwoleńskiego i siedleckiego w wieku od 33 do 49 lat. Zabezpieczone zostały także pieniądze w kwocie około 70 tys. zł.

Według ustaleń śledczych, członkowie grupy, mieszkańcy pow. chełmskiego w wieku 43, 47 i 49 lat,  zajmowali się skupowaniem  głównie od ob. Ukrainy przemyconych zza wschodniej granicy papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Nabyty towar zwożony był na jedną z posesji  w powiecie chełmskim i przepakowywany. Tam też odbywała się jego dalsza dystrybucja. Papierosy trafiały do stałych odbiorców, którzy przyjeżdżali po nie z terenu innych województw.

Jak wynika ze zgromadzonego materiału, od września 2015 do kwietnia 2016 roku członkowie tej zorganizowanej grupy przestępczej sprzedali blisko 300 tys. paczek nielegalnych wyrobów tytoniowych. Straty Skarbu Państwa szacowane są wstępnie na ponad 6 mln złotych.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie. Tam też usłyszeli zarzuty. Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą odpowie 47-letni mieszkaniec pow. chełmskiego. Z kolei 43 i 49-letni mieszkańcy Chełma – usłyszeli zarzuty udziału w grupie.

Podejrzany 47-latek został tymczasowy aresztowany. Wobec pozostałych osób zastosowane zostały dozory policyjne i poręczenia majątkowe.

Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są dalsze zatrzymania.

(KWP w Lublinie/ mw)

Powrót na górę strony