Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwodził małoletnich za pośrednictwem komunikatora internetowego

Data publikacji 17.03.2017

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej zatrzymali 32-letniego mieszkańca województwa mazowieckiego, który przez prawie 2 lata uwodził małoletnie osoby w wieku 10-17 lat za pośrednictwem komunikatora internetowego. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany na okres 1 miesiąca.

Policjanci wpadli na jego trop po zgłoszeniu przez matkę małoletniej poniżej 15-tego roku życia dziewczynki z terenu powiatu suskiego, że jej córka otrzymała zdjęcia o treści erotycznej. Analiza materiałów wykazała, że może mieć to podłoże o charakterze pedofilskim. Wszczęto czynności procesowe i operacyjne, które doprowadziły do zatrzymania sprawcy. W trakcie wyjaśnień mężczyzna podał, że od wakacji 2015 roku do chwili obecnej nawiązywał kontakt, najpierw przez komunikator internetowy, a później telefoniczny z małoletnimi w wieku 10-17 lat, które celowo i z zamierzeniem wybierał do kontaktów i prowadził z nimi rozmowy z podtekstem seksualnym.

Zatrzymany usłyszał zarzut z art. 200a §1 kk - za co grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Ze względu na charakter sprawy, a także teleinformatyczny sposób nawiązywania kontaktów z małoletnimi, dziś sąd uwzględnił wniosek prokuratora o tymczasowy areszt dla sprawcy na okres 1 miesiąca. Dla dobra postępowania i ochrony pokrzywdzonych nie zostaną ujawnione bliższe szczegóły dotyczące tej sprawy.

Dziecko świadome - to dziecko bezpieczne.

Nie należy lekceważyć najmniejszych nawet sygnałów świadczących o tym, że z naszym dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. W przypadku podejrzenia, że mogło paść ofiarą przestępstwa sprawę należy niezwłocznie zgłosić policji.
Policjanci apelują do rodziców, by przestrzegali dzieci jak powinny reagować, gdy ktoś próbuje nawiązywać z nimi kontakt i składa niemoralne czy inne propozycje. Chcemy wyczulić rodziców na to, by mieli pod kontrolą, z kim ich pociechy nawiązują kontakty i jaki mają one charakter. Należy pamiętać, że w Sieci i na portalach istnieje wiele zagrożeń i niebezpieczeństw, na które narażone są nasze pociechy.

Rodzicu!
Porozmawiaj z dzieckiem o problemie uwodzenia online. Wytłumacz, że nawiązywanie kontaktów przez Internet może być niebezpieczne, bo trudno zweryfikować, czy osoba, z którą rozmawiamy jest tym, za kogo się podaje.
Porozmawiaj z dzieckiem o jego znajomościach online. Jeśli na przykład wśród znajomych na portalu społecznościowym są osoby, których nie zna z życia realnego, warto, aby je usunięto lub ograniczyło się im dostęp do publikowanych materiałów.

Zaoferuj dziecku wsparcie i powiedz, żeby zawsze informowało cię, jeśli jakaś obca osoba będzie poruszała tematy związane z seksualnością lub inne, które ją zaniepokoją.

(KWP w Krakowie/ mw)

Film Uwodził małoletnich za pośrednictwem komunikatora internetowego

Pobierz plik Uwodził małoletnich za pośrednictwem komunikatora internetowego (format mp4 - rozmiar 11.06 MB)

Powrót na górę strony