Videofocus i nowoczesny chromatograf w walce z przestępczością
Data publikacji 24.01.2008
Nowoczesny chromatograf i videofocus – najnowocześniejsze na świecie stanowisko do analizy i poprawiania jakości obrazów pochodzących m.in. z systemów monitoringowych, otrzymało Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Olsztynie. Zakupienie sprzętu tej klasy możliwe było dzięki finansowemu wsparciu olsztyńskiej Rady Miasta, a także banków PKO BP i BGŻ SA.
Dzięki współpracy Policji z władzami miasta Olsztyna i finansowemu zrozumieniu olsztyńskiej Rady Miasta, a także dwóch banków: Powszechnej Kasy Oszczędności BP SA i Banku Gospodarki Żywnościowej SA, ale przede wszystkim oczywistej przydatności wykorzystania pracy nowoczesnej techniki na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców, jak i klientów różnego rodzaju instytucji, do policyjnych ekspertów kryminalistyki trafił videofocus i nowoczesny chromatograf. Videofocus, najnowocześniejsze na świecie stanowisko do analizy i poprawiania jakości obrazów pochodzących między innymi z monitoringu, to pierwsze i jedyne takie stanowisko w komendzie wojewódzkiej Policji w naszym kraju, będące na wyposażeniu laboratorium.
Dziś eksperci olsztyńskiego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie w obecności Komendanta Wojewódzkiego Policji i zaproszonych gości zaprezentują dwa nowoczesne urządzenia, których możliwości techniczne zdecydowanie wpływają na jakość i dowodowe wykorzystanie materiału zebranego w procesie w postępowaniu przygotowawczym, jak i przeciwko konkretnym sprawcom.
W chwili obecnej obróbka kilkugodzinnego nagrania wymaga wielu dni pracy dwóch ekspertów. To samo nagranie z zastosowaniem videofocusa pozwoli na analizę zapisu w przeciągu jednego dnia. Obraz opracowany w postaci ekspertyzy kryminalistycznej uzyska walor dowodu np. w postępowaniu sądowym. Taka procedura umożliwiła na przykład szybką identyfikację sprawców ataku terrorystycznego w Londynie. Polska Policja dysponuje obecnie jedynie trzema takimi stanowiskami – dwa z nich znajdują się w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym KGP, trzecie w Olsztynie. Tego typu stanowiska posiada np. FBI, a także Policja między innymi w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Włoszech.
Laboratorium Kryminalistyczne wzbogaciło się także o inne nowoczesne narzędzia badawcze. Jednym z nich jest chromatograf gazowy sprzężony ze spektrometrem masowym wykorzystywany w badaniach chemicznych między innymi narkotyków i materiałów wybuchowych. Urządzenie to pozwoli na skuteczną identyfikację ponad 200 tysięcy substancji chemicznych. Czułość chromatografu jest ogromna – pozwala na identyfikację niezwykle małych ilości substancji - na poziomie jednej bilionowej części grama.
Wartość nowo zakupionego sprzętu dla Laboratorium Kryminalistycznego wynosi 450 tys. zł.