Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śledztwo przeciwko nieuczciwemu lekarzowi zakończone

Data publikacji 22.03.2006

Policjanci z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej w Katowicach pracujący pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Chorzowie zakończyli śledztwo prowadzone przeciwko 54-letniemu ordynatorowi oddziału chirurgii jednego z chorzowskich szpitali.

O praktykach podejrzewanego o korupcję lekarza policjanci dowiedzieli się w lipcu 2005 roku. Jak ustalili prowadzący sprawę oficerowie, ordynator uzależniał wykonanie zabiegu od wręczenia korzyści majątkowej. Za łapówki w wysokości od 1000 do 6000 złotych, dokonywał operacji wszczepiania endoprotez, wykonywał także prostsze zabiegi chirurgiczne. W tej sprawie przesłuchano ponad 250 pacjentów lekarza – głównie emerytów i rencistów, którzy w latach 2001-2005 byli przez niego leczeni. W sumie ordynatorowi przedstawiono 45 zarzutów popełnienia przestępstw, związanych z żądaniem i przyjmowaniem korzyści majątkowych oraz fałszowaniem dokumentacji.

Przesłuchiwany przez policjantów chirurg przyznał się do przyjmowania łapówek, lecz odmówił podania motywów swojego postępowania. Policjanci na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczyli samochód marki Fiat Stilo wartości 40.000 złotych i zestaw kina domowego z projektorem wartości 10.000 złotych. Nieuczciwy lekarz decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 5 miesięcy. Za przyjęcie łapówki oraz fałszowanie dokumentacji lekarzowi grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Od 1 maja 2000 roku, tj. od momentu powołania w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach Wydziału do walki z Korupcją, policjanci zrealizowali ponad 100 poważnych spraw, zwalczając szeroko pojętą korupcję, dotyczącą przedstawicieli różnych grup zawodowych oraz wielu sfer życia społecznego i gospodarki.
Powrót na górę strony