Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zero tolerancji w woj. kujawsko-pomorskim

Data publikacji 25.01.2008

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego policjanci będą prowadzić dzisiaj pomiędzy 12:00 a 20:00 działania pod kryptonimem „Prędkość i alkohol – zero tolerancji dla osób naruszających przepisy ruchu drogowego”. Mają one na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach gminnych województwa, ograniczenie zdarzeń drogowych oraz skontrolowanie i zatrzymanie jak największej liczby osób, które łamią przepisy prawa o ruchu drogowego.

Nieprzestrzeganie przez kierowców przepisów, przekraczanie dozwolonej prędkości, nie zapinanie pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci bez fotelików, to m.in. przyczynami wielu wypadków, w których giną ludzie.

W 2007 r. w województwie kujawsko-pomorskim doszło do 2.034 wypadków, w których zginęły 363 osoby, a 2.561 osób zostało rannych. Policjanci odnotowali też 27.482 kolizje.

Działania „Prędkość i alkohol...” będą prowadzone w każdej gminie na terenie województwa. Wezmą w nich udział policjanci z ogniw patrolowo-interwencyjnych, rewirów dzielnicowych oraz ruchu drogowego.

Policjanci będą między innymi:

legitymować uczestników ruchu,
sprawdzać dokumenty wymagane podczas kierowania pojazdem,
sprawdzać trzeźwość kierowców,
sprawdzać stan techniczny pojazdów i ich wyposażenie.

Dzisiejsze działania zbiegają się z akcją pod kryptonimem "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego".

W wypadkach drogowych, to piesi giną najczęściej lub zostają ciężko ranni. Nawet wtedy, gdy samochód jedzie z prędkością 30-40 km/h, w zderzeniu z nim odnoszą obrażenia. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających. Jesienią i zimą, kiedy szybko zapada zmrok i później się rozwidnia, piesi są słabiej widoczni na drodze. A kiedy pojawia się na niej nietrzeźwy pieszy, stwarza zagrożenie dla innych użytkowników. Swoim zachowaniem na jezdni zmusza kierowców do podejmowania nagłych, często niebezpiecznych dla nich samych manewrów. 

W 2007 r. w 295 wypadkach drogowych (w roku 2006 – 267) spowodowanych z winy pieszego 62 osoby zginęły (2006r. – 36), a 242 zostały ranne (2006r. – 234).

Do najczęstszych wypadków z udziałem pieszych dochodzi gdy, wejdzie on na jezdnię bezpośrednio przed jadący samochód – w 2007r. w 191 wypadkach, zginęło 41 osób, a 156 zostało rannych, a także gdy wejdzie na jezdnię zza innego pojazdu lub przeszkody – 37 wypadków, w których 6 osób zginęło, 31 zostało rannych.

Dlatego też piesi powinni pamiętać o tym, że:

·         w zderzeniu z samochodem, to oni odnoszą największe obrażenia,
·         samochodu nie da się zatrzymać w miejscu, dlatego też nie wolno na kierowcach wymuszać pierwszeństwa,
·         by lepiej być widocznym na drodze, w okresie jesienno-zimowym nosić jasne elementy odzieży,
·         za miastem, idąc poboczem drogi dobrze mieć przy sobie latarkę lub elementy odblaskowe na odzieży,
·         poruszać się lewą stroną jezdni,
·         należy przechodzić przez jezdnię wyłącznie w miejscach bezpiecznych i wyznaczonych,
·         !nietrzeźwi piesi stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych użytkowników drogi!

Powrót na górę strony