Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Likwidacja nielegalnej kopiarni filmów

Data publikacji 22.03.2006

3.500 nielegalnie skopiowanych filmów, komputery, skanery, drukarki, wydrukowana poligrafia, tonery, tusze, dyski twarde, nagrywarki oraz inne akcesoria o łącznej wartości prawie 300.000 złotych zabezpieczyli mokotowscy policjanci podczas likwidacji nielegalnej kopiarni filmów. Zatrzymano właściciela mieszkania, który jak się okazało, podczas produkcji korzystał z nielegalnego podłączenia instalacji elektrycznej.

Kilka dni temu policjanci z Sekcji dw. z Przestępczością Gospodarczą otrzymali informację, że w mieszkaniu przy ul. Korczyńskiej na Sadybie odbywa się nielegalne kopiowanie filmów i programów komputerowych. Właściciel "kopiarni" miał też nielegalnie pobierać prąd. Funkcjonariusz postanowili sprawdzić tę informację.

Punktualnie o godz. 9.00 wraz z przedstawicielami STOENU oraz biegłym sądowym z zakresu informatyki zapukali do mieszkania. Drzwi otworzył Piotr B. (35 l.). Podczas przeszukania pomieszczeń zabezpieczono 3500 nielegalnie skopiowanych filmów, trzy komputery, dwa skanery, dwie drukarki komputerowe, wydrukowaną poligrafię, tonery, tusze, trzy dyski twarde, trzy nagrywarki oraz inne akcesoria komputerowe o łącznej wartości prawie 300 tys. złotych. W mieszkaniu policjanci odkryli również nielegalnie podłączoną instalację elektryczną.

Zatrzymany mężczyzna odpowie prawdopodobnie za nielegalne kopiowanie oprogramowania i filmów oraz za nielegalny pobór prądu.

Zorganizowany handel pirackimi nagraniami, filmami i programami komputerowymi, poza samym faktem łamania prawa, stanowi istotne zagrożenie dla każdego z obszarów rynkowych, którego dotyczy. Poszkodowany jest tutaj przemysł fonograficzny - zarówno wytwórnie muzyczne, jak i sami artyści, tracą twórcy oprogramowania komputerowego oraz firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją filmów.

Osoby nabywające płyty pochodzące z nielegalnego źródła, jako główny argument swojego działania podają niską cenę towaru. Rzeczywiście, nielegalne podróbki są zazwyczaj kilkakrotnie tańsze od oryginałów. Na tym jednak ich atrakcyjność się kończy. Pod względem technicznym "pirackie" wyroby w żadnym wypadku nie dorównują oryginałom. Chodzi tutaj zarówno o jakość samego nośnika, jak i inne parametry techniczne. Dotyczy to zwłaszcza płyt z filmami. Jakość dźwięku i obrazu jest gorsza niż w wyrobach oryginalnych, brakuje często zamieszczanych na oryginalnych płytach dodatków, często wadliwa jest synchronizacja głosu z obrazem.

Powrót na górę strony