Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili 26 mln od Skarbu Państwa na obrocie olejem smarowym przerobionym na napędowy

Data publikacji 05.04.2017

Policjanci zielonogórskiego CBŚP zatrzymali 3 osoby, w tym głównego organizatora przestępczego procederu dotyczącego wyłudzeń podatków na wielką skalę. Mężczyźni zajmowali się sprowadzaniem z Niemiec i Belgii oleju smarowego, który miał trafiać na Łotwę. W rzeczywistości był jednak przetwarzany, a następnie sprzedawany w Polsce, jako olej napędowy. Z tytułu nieodprowadzonych podatków (akcyzowego i opłaty paliwowej i VAT) Skarb Państwa stracił 26 mln złotych. W Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie wszyscy usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Jej liderowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze zielonogórskiego CBŚP we współpracy z KAS ustalili, że od lutego 2015 r. do lutego 2016 r. w zachodniopomorskim działała zorganizowana grupa przestępcza, która trudniła się wyłudzeniami podatkowymi przy obrocie olejem smarowym przerabianym na napędowy. Jak ustalili policjanci, jej członkowie sprowadzali olej smarowy z Niemiec i Belgii, a następnie w jednej z wsi w zachodniopomorskim przerabiali na olej napędowy. Według dokumentów Polska miała być tylko krajem tranzytowym, a olej smarowy miał trafiać na Łotwę. Funkcjonariusze ustalili jednak, że olej pozostawał w Polsce, a po jego uszlachetnieniu był sprzedawany jako olej napędowy.

Policjanci ustalili też, że grupa przestępcza utworzyła kilkanaście firm, w tym poza granicami kraju, które były wykorzystywane do kupna, sprowadzania, transportowania i sprzedaży finalnego produktu.

Pracując nad sprawą funkcjonariusze ustalili, że uszczuplenia podatkowe na szkodę Skarbu Państwa sięgają 26 mln złotych.

Teraz policjanci CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami urzędów celno-skarbowych z Zielonej Góry i Szczecina zatrzymali w zachodniopomorskim (Kołobrzeg, Trzebiatów) 3 mężczyzn, w tym organizatora procederu, którzy w Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstw karno-skarbowych.

Do tej pory w sprawie występuje 13 podejrzanych, którym przedstawiono 30 zarzutów, w tym również prania pieniędzy. 6 osób zostało tymczasowo aresztowanych, a pozostałe podpisują policyjnej dozory i wpłaciły poręczenia majątkowe. Policjanci zabezpieczyli też mienie przestępców warte ponad 3,3 mln zlotych.

Sprawa jest rozwojowa i policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

(CBŚP / mw)

  • policjanci wchodzą na posesję
  • policjanci wchodzą do mieszkania
  • funkcjonariusze wchodzą do mieszkania
  • policjanci prowadzą zatrzymanych
  • policjanci z jednym z zatrzymanych
  • zabezpieczona gotówka

Film Wyłudzili 26 mln od Skarbu Państwa na obrocie olejem smarowym przerobionym na napędowy

Pobierz plik Wyłudzili 26 mln od Skarbu Państwa na obrocie olejem smarowym przerobionym na napędowy (format mp4 - rozmiar 1.57 MB)

Powrót na górę strony