Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów, 70-latek stracił 40 tysięcy złotych

Data publikacji 25.01.2008

Policjanci ze Słupska ostrzegają przed oszustami. Przestępcy zapewniając o dużej wartości monet oferują je do sprzedaży. Jak się później okazuje, pozbywają się dawno wycofanych z obiegu, brytyjskich środków płatniczych. Wczoraj po południu w ten sposób na ponad 40 tysięcy złotych został oszukany 70-letni mieszkaniec jednej z miejscowości pod Słupskiem. Policjanci apelują o zachowanie rozwagi i ostrożność!

Wczoraj do dyżurnego słupskiej komendy zgłosił się starszy mężczyzna i powiadomił, że został oszukany na ponad 40 tysięcy zł. Sprawą od razu zajęli się kryminalni. Jak ustalili, 70-latek chciał sprawdzić w banku stan swojego konta. Po wyjściu z budynku zaczepił go wysoki mężczyzna w wieku około 25 lat, który zaproponował mu zakup złotej monety po atrakcyjnej cenie. Stawka wynosiła 800 zł. W pierwszej chwili starszy pan odmówił, ale ten przekonywał go dalej. Starał się podtrzymać rozmowę pytając m. in. o drogę do Gdańska. Posługiwał się językiem polskim i rosyjskim.

W trakcie konwersacji podszedł do nich drugi mężczyzna. Od razu zainteresował się kupnem monet i z jedną poszedł do pobliskiego kantoru. Po krótkiej chwili wrócił informując, że w kantorze za jedną monetę można otrzymać 1200 zł. Starszy z oszustów namówił pokrzywdzonego aby pożyczył mu pieniądze na zakup wszystkich monet, a zyskiem mieli się podzielić. 70-latek poszedł do banku i wypłacił ponad 40 tysięcy zł, za które kupił 61 sztuk . Zaraz po sprzedaży obaj mężczyźni odeszli.

70-latek chciał upewnić się, że zrobił dobry interes. Poszedł więc do kantoru wymiany walut. Tam okazało się, że nabył bezwartościowy, wycofany z obiegu bilon. Nie mógł w to uwierzyć. Dla pewności jeszcze w pięciu innych kantorach sprawdzał swój nabytek. Wszędzie uzyskiwał taką samą odpowiedź. Dopiero wtedy zrozumiał, że został oszukany.

Monety miały oznaczenie „One Penny”. Ich wartość można określić na nie więcej niż 8 groszy za sztukę.

Podany przykład pokazuje, że na rzekomym „dobrym interesie” można stracić wieloletnie oszczędności. Nasza naiwność, brak rozwagi i czujności są bez litości wykorzystywane przez oszustów i złodziei.

Powrót na górę strony