Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podkarpaccy policjanci podsumowali sześć miesięcy działania Krajowej Mapy Zagrożeń

Data publikacji 09.04.2017

Od sześciu miesięcy mieszkańcy województwa podkarpackiego za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mogą zgłaszać zagrożenia, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo. Każdy sygnał jest przez policjantów sprawdzany. Od 20 września odnotowano blisko 12 tysięcy zgłoszeń. Część z nich została potwierdzona.

 

Narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zostało stworzone, aby zapewnić mieszkańcom łatwiejszy kontakt z Policją. Dzięki aplikacji mogą oni łatwo i anonimowo zgłaszać sytuacje w swoim otoczeniu, które według nich bezpośrednio wpływają na poczucie bezpieczeństwa.

O tym, że narzędzie to jest wykorzystywane i popularne świadczy ilość naniesionych zgłoszeń. Od 20 września podkarpaccy policjanci odnotowali ich bisko 12 tysięcy. Dużą grupę stanowią zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów w ruchu drogowym tj. przekraczanie dozwolonej prędkości - 3441, nieprawidłowe parkowanie - 3268 czy niewłaściwa infrastruktura drogowa - 526. Do drugiej grupy najczęściej wskazywanych uciążliwości zalicza się między innymi spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - 2146, miejsca gdzie grupuje się młodzież - 240 oraz żebractwo - 236.  

Najwięcej, bo 2394 zgłoszeń odnotowano w Rzeszowie i na terenie powiatu rzeszowskiego. Na terenie powiatu bieszczadzkiego - 1075,  Przemyśla i powiatu przemyskiego - 887 oraz Krosna i powiatu krośnieńskiego - 861. Najmniej, w powiatach przeworskim - 137, strzyżowskim - 150 i ropczycko-sędziszowskim - 174.

Policjanci weryfikują 250 zgłoszeń. Do tej pory potwierdzono 3568, natomiast  8042 nie potwierdzono. Obecnie 55 nowych zgłoszeń czeka na sprawdzenie.

Należy pamiętać, ze każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji. Funkcjonariusze sprawdzają i monitorują miejsca, które zostały naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń. Bardzo szybko mieszkańcy Rudnika nad Sanem w powiecie niżańskim, wskazywali na mapie ulicę Mickiewicza jako miejsce, gdzie kierowcy przekraczają prędkość. Kilkakrotnie w ciągu tygodnia policjanci ruchu drogowego przeprowadzają tam kontrole. Kilka dni temu czterech kierowców otrzymało mandaty, a jeden z nich stracił uprawnienia do kierowania na trzy miesiące. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Jak ważny jest każdy sygnał można było zaobserwować także zimą, kiedy temperatury na zewnątrz były bliskie lub spadały poniżej zera. Dzięki zgłoszeniom naniesionym na mapę zagrożeń, policjanci mogli szybko interweniować wobec osób bezdomnych. Nie jednokrotnie w porę podjęta interwencja i udzielona im pomoc uratowała ich życie. Przed świętami Bożego Narodzenia stalowowolscy policjanci sprawdzali miejsca wskazane na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako te gdzie przebywają bezdomni. Dzięki temu, dwóch mężczyzn bezpiecznie spędziło noc. O tym pisaliśmy tutaj.

Podkarpaccy policjanci na co dzień spotykają się mieszkańcami. Przypominają im o aplikacji jaką jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, zachęcają i objaśniają w jaki sposób należy z niej korzystać. Sygnał o zagrożeniu i skuteczna akcja funkcjonariuszy powodują, że w miejscu naszego zamieszkania czujemy się bezpieczniej.

Przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

(KWP w Rzeszowie/ ar)

Powrót na górę strony