Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Starodruki z klasztornej biblioteki odzyskane

Data publikacji 22.03.2006

Policjanci ze specjalnej grupy, zajmującej się kradzieżami dzieł sztuki prowadząc śledztwo w sprawie ostatnich kradzieży dzieł sztuki, natrafili na trop zupełnie im do tej pory nieznany. Sprawa bowiem dotyczy kradzieży starodruków z biblioteki klasztoru oo.Franciszkanów w Wieliczce. Sama kradzież nie była do tej pory zgłoszona, gdyż starodruki z tego okresu nie znalazły się w ewidencji biblioteki.

W jednym z antykwariatów w Gdańsku policjanci natrafili na kilkanaście pozycji, które wydawały im się księgami mogącymi pochodzić z nielegalnego źródła. Sprawdzono te pozycje i wtedy okazało się że około 10 starodruków z XVI i XVII w pochodzi z wielickiego klasztoru. Kilka dalszych zabezpieczonych przez policjantów jest nadal niewiadomego pochodzenia, ale wszystko na to wskazuje, że i one pochodzą z tej lub innych kradzieży.

Księgi te zostały zabezpieczone kilka tygodni temu. Wczoraj natomiast, na północy Polski, został zatrzymany 22-letni mężczyzna, którego podejrzewa się o kradzież starodruków. W roku 2003, człowiek ten uczęszczał do przyklasztornego liceum i korzystając z remontu w bibliotece ukradł z niej około 25 starodruków. Część z nich właściciel antykwariatu zdołał już sprzedać i te są poszukiwane.

Nieznana jest wartość starodruków. W większości mają treści religijne i niebawem trafią w ręce biegłego. Mężczyźnie zostały przedstawione dzisiaj zarzuty kradzieży dzieł sztuki, oraz został doprowadzony do Sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie.
Powrót na górę strony