Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uderzyli w nielegalny hazard

Data publikacji 20.04.2017

Oświęcimscy policjanci wraz z funkcjonariuszami Urzędu Celnego z Krakowa przeprowadzili kolejną akcję wymierzoną w nielegalny hazard. Tym razem na terenie Oświęcimia mundurowi zlokalizowali trzy lokale z grami hazardowymi działające w zamkniętych, ale tylko z pozoru, punktach. Wartość zabezpieczonych przez funkcjonariuszy automatów oszacowana została na ponad 80 tys. zł. Również wspólne działania koszalińskich policjantów oraz funkcjonariuszy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego doprowadziły do zabezpieczenia na terenie Polanowa kolejnych 2 nielegalnych automatów do gier hazardowych o wartości blisko 60 tysięcy złotych.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępstw o charakterze gospodarczym wraz z celnikami przeprowadzili działania mające na celu likwidację salonów gier działających niezgodnie z obowiązującą ustawą o grach hazardowych. Po zmianie ustawy o grach hazardowych okazało się, że z punktów zniknęły reklamy, których miejsce zastąpiła informacja o tym, że punkty zostały zamknięte. Oświęcimscy policjanci ujawnili jednak, że dwa punkty na terenie Starego Miasta i jeden na terenie Osiedla Zasole w Oświęcimiu działały nadal, ale dostęp do nich mieli jedynie stali bywalcy.

W ubiegłym tygodniu policjanci wspólnie z celnikami przystąpili do działania i pomimo wielu zabezpieczeń, umiejętnie przedostali się do lokali, w których łącznie ujawnili 14 automatów do gier hazardowych. Jak się okazało, właściciel automatów, aby utrudnić działania służbom zadbał o  przymocowane maszyn do ścian za pomocą metalowych sztab. Jednakże funkcjonariusze i na to byli przygotowani więc przy użyciu piły do cięcia metalu szybko pozbyli się sztab i zabrali maszyny z lokalu, które następnie przewieziono do Urzędu Celnego. Szacowana wartość zabezpieczonych automatów to ponad 80 tys. zł.

Po nowelizacji Ustawy o grach hazardowych, która weszła w życie 1 kwietnia 2017 r., właścicielowi lokalu oraz właścicielowi automatów grozi grzywna w wysokości 100 tysięcy złotych od każdej zabezpieczonej maszyny oraz kara do trzech lat pozbawienia wolności.

***

Policjanci z Wydziału PG Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie oraz funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno - Skarbowego po raz kolejny zlikwidowali nielegalny punkt urządzania gier na automatach hazardowych.

W wyniku przeprowadzonej kontroli, w kotłowni sklepu spożywczego na terenie Polanowa, mundurowi ujawnili 2 automaty do gier hazardowych o łącznej wartości 60 tys. złh. Na maszynach zainstalowane były gry o charakterze losowym, prowadzone w celach komercyjnych.

Policjanci przekazali zabezpieczone automaty funkcjonariuszom Zachodniopomorskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Koszalinie, którzy prowadzić będą dalsze postępowanie w tej sprawie.

Przypominamy, że od 1 kwietnia br. podmioty prywatne nie mogą urządzać gier na automatach poza kasynami gier. Oznacza to również zakaz posiadania automatów do gier (poza wyjątkami wskazanymi w ustawie, np. kasyna, dostawcy, serwisanci). Nowelizacja ustawy o grach hazardowych wprowadziła znaczące zmiany prawne, dotyczące gier hazardowych. Jedną z najważniejszych jest powierzenie Totalizatorowi Sportowemu wyłączności na urządzanie gier hazardowych w Internecie (poza zakładami wzajemnymi) oraz gier na automatach (poza kasynami gier).

Nowe przepisy dopuszczają możliwość urządzania gier na automatach w salonach gier, ale wyłącznie takich, które są prowadzone przez państwo (czyli jest to działalność objęta monopolem państwowym). Wykonywanie tego monopolu powierzono jednoosobowej spółce Skarbu Państwa, powoływanej lub wskazywanej w tym celu przez Prezesa Rady Ministrów.

Zachodniopomorska Służba Celno - Skarbowa przypomina, że urządzającym i prowadzącym nielegalne gry na automatach grożą konsekwencje zarówno karne, jak i administracyjne. Kary za urządzanie gier na automatach bez wymaganej koncesji – wzrosły z 12 do 100 tys. zł od każdego automatu. Odpowiedzialność ponoszą zarówno właściciele lokalu jak i najemcy prowadzący w nich nielegalne gry na automatach. Za nielegalne posiadanie automatów jest też przewidziana odpowiedzialność karno-skarbowa. Restrykcyjne przepisy hazardowe ograniczające możliwość organizowania gier na automatach, służą ochronie społeczeństwa przed negatywnymi skutkami hazardu. Istotne jest uświadomienie obywatelom, że nielegalny hazard to często narzędzie do "prania brudnych pieniędzy" i legalizacji dochodów, które mogą mieć związek z działalnością grup przestępczych, zajmujących się przemytem, handlem narkotykami i przestępstwami podatkowymi.

Od 1 kwietnia Służba Celno-Skarbowa, która wchodzi w skład Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), przy wsparciu policjantów, przeprowadziła akcję intensywnej kontroli miejsc, w których zachodzi podejrzenie urządzania gier na automatach z naruszeniem przepisów oraz bezprawnego posiadania automatów. Działania, w których chodzi o namierzenie i wyeliminowanie tych nielegalnych praktyk, rozpoczęły się 1 kwietnia i będą trwać do odwołania.

(KWP w Krakowie, KWP w Szczecinie / mw, ig)

  • zabezpieczone automaty do gier hazardowych
  • policjant pozbywa się sztaby z automatu przymocowanego do ściany
  • zabezpieczony automaty do gier hazardowych
  • zabezpieczony automaty do gier hazardowych
  • zabezpieczony automaty do gier hazardowych

Film Policjanci i celnicy uderzyli w nielegalny hazard

Pobierz plik Policjanci i celnicy uderzyli w nielegalny hazard (format mp4 - rozmiar 7.99 MB)

Powrót na górę strony