Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Papież" i "Kasza" usłyszeli kolejne zarzuty

Data publikacji 28.01.2008

Dwóch członków tzw. "grupy markowskiej" usłyszało kolejne zarzuty. 27-letni Michał P. ps. "Papież" podejrzany jest o udział w obrocie narkotykami, natomiast 37-letni Sławomir J. ps. „Kasza” odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, uprowadzenie mieszkańca Ząbek i 2 napady na Tiry koło Marek, podczas których zrabowano samochody z towarem o wartości 90 tys. i 200 tys. złotych.

Policjanci z wydziału dw. z terrorem kryminalnym i zabójstw KSP, w ramach śledztwa prowadzonego przez wydział X biura ds. przestępczości zorganizowanej prokuratury krajowej, od miesięcy rozpracowują założoną na początku lat 90-tych zorganizowaną grupę przestępczą o charakterze zbrojnym. Dotychczas tymczasowo aresztowano 11 przywódców i członków grupy. Kolejnym 5 przedstawiono zarzuty i zastosowano dozory policyjne i poręczenia majątkowe. Przedstawione zarzuty dotyczyły zabójstw (w tym zabójstwa założyciela i pierwszego szefa Andrzeja Cz. ps. "Kikir") oraz usiłowania zabójstw, pomocnictwa i podżegania do zabójstwa, nielegalnego posiadania broni palnej, napadów rabunkowych dokonywanych przy użyciu broni, uprowadzeń dla okupu i płatnej protekcji.

Kontynuując czynności w tej sprawie, kolejnym członkom grupy przedstawiono zarzuty dotyczące najcięższych przestępstw popełnionych w latach 1995 – 2007. 27-letni Michał P. ps. "Papież" podejrzany jest o udział w obrocie substancjami psychotropowymi (nie mniej niż 50 kg amfetaminy). Jak ustalono, w latach 2005-2006 w Warszawie, Płońsku i innych miejscowościach Mazowsza sprzedawał za każdym razem po 5 kg narkotyków.

37-letniemu Sławomirowi J. ps. "Kasza" natomiast zarzuca się działanie w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, która na swoim koncie ma zabójstwa, uprowadzenia dla okupu, wymuszenia rozbójnicze, napady rabunkowe, handel środkami odurzającymi i psychotropowymi. Mężczyzna odpowie też za udział w uprowadzeniu i pozbawieniu wolności mieszkańca Ząbek wiosną 1997 r. w Wołominie. Sprawca groził, że zabije swoją ofiarę, znęcał się psychicznie i torturował zakładnika. W ten sposób zmusił rodzinę pokrzywdzonego do wypłacenia 300 tys. złotych okupu.

Sławomir J. usłyszał jeszcze dwa zarzuty. Jeden dotyczy jego udziału w napadzie rabunkowym na kierowcę Tira około 8 lat temu w okolicach Marek. Sprawcy podawali się wówczas za policjantów, skrępowali kierowcę, a następnie wywieźli go lasu. Zrabowano wówczas samochód ciężarowy z ładunkiem wyrobów cukierniczych o wartości około 90.000 złotych. Drugi zarzut z kolei dotyczy napadu rabunkowego, podczas którego sprawcy skradli Tira z towarem wyrobów nabiałowych wartości 200.000 złotych. Podobnie, jak poprzednio sprawcy podając się za policjantów napadli na kierowcę samochodu ciężarowego w okolicach Marek. Mężczyznę skrępowali, wywieźli do lasu i tam pozostawili.

Zarówno wobec 27-letniego Michała P. ps. "Papież", jak i 37-letniego Sławomira J. ps. "Kasza", odbywających już prawomocne kary więzienia w innych sprawach, sąd rejonowy dla Warszawy Śródmieścia zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Uniemożliwi to obu mężczyznom staranie się o przerwy w odbywaniu kar, przepustki i widzenia zabezpieczając przez to prawidłowy tok prowadzonego postępowania.
Powrót na górę strony