Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krakowscy policjanci zatrzymali 28-latka, który usłyszał zarzuty dokonania innych czynności seksualnych wobec przypadkowych kobiet

Data publikacji 27.04.2017

Krakowscy policjanci od końca października 2016 r. zaczęli otrzymywać sygnały o mężczyźnie, który na terenie m.in. Nowej Huty miał dopuszczać się innych czynności seksualnych wobec kobiet. Sprawca działając zwykle w godzinach wieczornych lub nocnych szedł za wytypowana ofiarą i atakował w przejściach między blokami oraz w klatkach schodowych. Sposób zachowania się sprawcy, jak również opis jego wyglądu podawany przez poszkodowane kobiety wskazywał, że za tymi czynami stał ten sam mężczyzna.

Policjanci wydziału kryminalnego rozpoczęli intensywne działania w celu ustalenia i zatrzymania sprawcy tych ataków. Przeprowadzono m.in. analizę mającą na celu ustalenie tras i rejonów działania przestępcy, przeanalizowano także wskazane w zawiadomieniach trasy przejścia pokrzywdzonych kobiet. Ponadto został określony profil psychologiczny napastnika. W miejscach  wytypowanych jako zagrożone zwiększono liczbę policyjnych patroli również z pionu kryminalnego.

W toku postępowania przesłuchane zostały pokrzywdzone kobiety, a na podstawie ich zeznań sporządzono rysopis sprawcy. Poddano także analizie nagrania z kamer monitoringu z miejsc, w których doszło do poszczególnych zdarzeń, jak również nagrania z monitoringu w środkach komunikacji miejskiej w typowanym rejonie poruszania się sprawcy. Na potrzeby śledztwa zlecono ekspertyzy biegłym z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie m.in. badania biologiczne, mające na celu wyodrębnienie DNA sprawcy.

Analiza posiadanych informacji pozwoliła na wytypowanie sprawcy na zabezpieczonym monitoringu z autobusu linii MPK. Z wizerunkiem mężczyzny widniejącego na zapisie z tego nagrania zapoznawano wszystkich policjantów garnizonu małopolskiego.

16 kwietnia br. około godz. 15:30  na krakowskich plantach w rejonie ul. Westerplatte, funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, zatrzymali podejrzewanego mężczyznę. Policjanci rozpoznali 28-latka, który wraz ze swoim bratem spożywał alkohol w miejscu publicznym.

Zebrany w postępowaniu materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie podejrzanemu 3 zarzutów dokonania innych czynności seksualnych za co grozi 8 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna przyznał się. 18 kwietnia br. Sąd Rejonowy dla Krakowa Nowej Huty zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesiący.

KWP w Krakowie / mg

Powrót na górę strony