Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aresztowany przemytnik papierosów

Data publikacji 28.01.2008

Stołeczni policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali kolejną osobę z zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem papierosów na obszar Unii Europejskiej. 37-letni Robert R. jest już 22 osobą zatrzymaną do tej sprawy a zarazem 18, która została tymczasowo aresztowana. W czasie realizacji sprawy policjanci zabezpieczyli towar wartości 10 mln zł, drogie samochodu i pieniądze.

Przypomnijmy. W połowie maja stołeczni policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej weszli na przeszukanie do jednego z magazynów w podwarszawskich Regułach. Z ich informacji wynikało, że mogą być tam składowane nielegalnie sprowadzone papierosy ze wschodu Europy. Polska miała być jedynie przystaniem w przerzucie towaru. Ich podejrzenia potwierdziły się. W pomieszczeniach magazynowych zabezpieczyli około miliona paczek pochodzących z kontrabandy. Kartony różnych marek były poustawiane pod sam sufit. Część tytoniu była już załadowana na tira, który był gotowy do wyjazdu. W sumie na naczepie był kolejny milion paczek nielegalnych papierosów. Łączna wartość zabezpieczonego towaru to ponad 10 milionów złotych. W czasie przeszukania policjanci zabezpieczyli również 260 tysięcy złotych i 30 tysięcy euro. Zatrzymali 8 osób zamieszanych w ten proceder, w tym jednego obywatela Niemiec, który przerzucał nielegalny tytoń na zachód.

Z materiałów zebranych w sprawie wynikało, że grupa była zorganizowana. Papierosy pakowano w kartony, które przykrywano opakowaniami słodyczy i ciastek. Miało to utrudnić wykrycie przemytu na granicy. Stołeczni policjanci ustalili, że pod Piłą znajduje się fabryka nielegalnych papierosów należąca do grupy. Poprosili o pomoc miejscowych funkcjonariuszy, którzy przeszukali pomieszczenia. Zabezpieczono wtedy suszarnię tytoniu, półprodukty i kompletną linię produkcyjną i zatrzymano cztery osoby - dwóch Ormian i dwóch Litwinów. Dla grupy bardziej opłacalne było produkowanie papierosów w Polsce. Zabezpieczony w Regułach tir miał być ostatnim transportem ze wschodu. Teraz miała ruszyć fabryka. Najprawdopodobniej na zachód poszło już kilkanaście takich transportów. To był największy od kilku lat przemyt papierosów udaremniony na terenie Polski.

Prowadzący postępowanie policjanci i prokuratorzy wiedzieli, że do zatrzymania jest jeszcze organizator tego przedsięwzięcia. 53-letni Stasis W. wpadł na polsko-litewskim przejściu granicznym zaledwie kilka godzin przed zniesieniem kontroli w związku z rozszerzeniem grupy Schengen. Mężczyzna chciał przekroczyć granicę swoim luksusowym volvo XC90. Jego auto warte około 160 tys. złotych trafiło na policyjny parking jako zabezpieczenie majątkowe. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 3 tys. funtów brytyjskich i około 1.000 euro. Zatrzymany próbował jeszcze udawać chorego. Bezskutecznie, umieszczono go w policyjnym areszcie, skąd przewieziono go do warszawskiej Prokuratury Okręgowej. Tam usłyszał zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzut produkcji wyrobów akcyzowych.

Na początku stycznia br. warszawscy funkcjonariusze wraz z kolegami z komendy głównej, Poznania i Gorzowa Wielkopolskiego namierzyli kolejnych trzech mężczyzn zamieszanych w ten proceder. Jednocześnie sprawdzili kilka adresów, pod którymi mogli się znajdować. W ręce policjantów wpadli 33 letni Dariusz B., 31 letni Rafał L. i Mariusz O. W trakcie przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli gotówkę, w sumie ponad 420 tysięcy złotych oraz trzy samochody osobowe. Zatrzymani są podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz o przewożenie i pomoc w zbyciu wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy.

Teraz policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą KSP zatrzymali kolejnego członka tej zorganizowanej grupy przestępczej. 37-letni Robert R. mając świadomość, że funkcjonariusze depczą mu po piętach i nie uniknie zatrzymania, a tym bardziej odpowiedzialności, sam zgłosił się do policjantów. Robert R. został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Do tej sprawy funkcjonariusze zatrzymali w sumie 22 osoby, z których Robert R. jest 18 tymczasowo aresztowanym.
Powrót na górę strony