Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

30-letni mieszkaniec Łodzi podawał się za...pielęgniarkę

Data publikacji 28.04.2017

Policjanci z Wydziałów dw. z Cyberprzestępczością i Kryminalnego KWP w Lublinie zatrzymali 30-letniego mieszkańca Łodzi. Mężczyzna za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych nawiązywał kontakt z małoletnimi. Podając się za pielęgniarkę nakłaniał dzieci do robienia sobie, a następnie przesyłania zdjęć i filmów. Dzisiaj zatrzymany doprowadzony będzie do prokuratury. 30 latek w kwietniu 2015 roku był już zatrzymywany przez lubelskich policjantów.

Życie bez dostępu do Internetu w dzisiejszych czasach wydawać by się mogło niemożliwe. Z jednej strony Internet przynosi wiele dobrodziejstw, z drugiej niestety niesie mnóstwo zagrożeń, a szczególnie dla dzieci i młodzieży. Coraz częściej dochodzi do prób popełniania przestępstw na szkodę małoletnich, a szczególnie w kontekście wykorzystania seksualnego. Dorośli podszywając się pod inne osoby, wchodzą w kontakt z nieletnimi rozsyłając im materiały pornograficzne lub dążą do spotkania w rzeczywistości. Dlatego też policjanci stale monitorują sieć, by ujawniać takiego rodzaju przestępstwa i ustalać osoby, które je popełniają. Stróże prawa reagują na każdy sygnał i zgłoszenia. Tak też było w przypadku wczorajszej realizacji.

Policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością wspierani przez „kryminalnych” z KWP w Lublinie zatrzymali w Łodzi 30-letniego mężczyznę. Łodzianin zatrzymany został w związku z podejrzeniem nakłaniania małoletnich za pomocą Internetu do wykonania innej czynności seksualnej. Sygnał o niepokojących próbach nawiązania kontaktu z małoletnimi policjanci otrzymali od zaniepokojonych rodziców. Mundurowi monitorując sieć i weryfikując informacje dotarli do 30-latka. Jak wynika z naszych ustaleń, mężczyzna za pośrednictwem popularnego portalu społecznościowego kontaktował się z dziećmi ze szkół podstawowych m.in. z Lublina. Podawał się za pielęgniarkę i pod pretekstem bilansu 10-latka prosił, by nieletni zrobili sobie zdjęcia okolic intymnych, a następnie przesłali je za pośrednictwem Internetu.

Podczas przeszukania policjanci zabezpieczyli m.in. telefon, dysk i komputer należący do 30-latka. Dane tam zawarte poddane będą analizie. Dzisiaj mężczyzna zostanie doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Lublinie. Nakłanianie małoletnich za pomocą Internetu do wykonania innej czynności seksualnej zagrożone jest karą do lat 3 pozbawienia wolności.

Krzysztof K. znany jest lubelskim policjantom. W kwietniu 2015 roku był już przez nich zatrzymywany. Wówczas, również podając się za pielęgniarkę, nawiązał kontakt m.in. z małoletnią mieszkanką powiatu chełmskiego.

O zagrożeniach płynących z Internetu policjanci cyklicznie rozmawiają z dziećmi i młodzieżą podczas wizyt w placówkach szkolnych. Zachęcamy także rodziców i opiekunów do rozmów na temat istniejących zagrożeń, kontrolowania stron internetowych, jakie odwiedzają ich dzieci oraz monitorowania treści, jakie przesyłają za pośrednictwem portali społecznościowych czy innych aplikacji służących do komunikacji.

Porady dla najmłodszych użytkowników Internetu:

1.Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.

2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!

3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.

4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.

6. Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

7. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami. Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.

(KWP w Lublinie / mw)

 

Powrót na górę strony