Funkcjonariusze zachęcają do korzystania z aplikacji „Moja Komenda”
Dzielnicowy to policjant pierwszego kontaktu – każdy może prosić go o pomoc, czy też poradę. Policjanci z radzyńskiej komendy, realizując założenia programu MSWiA „Dzielnicowy bliżej nas” spotykają się z mieszkańcami powiatu radzyńskiego. W trakcie spotkań mundurowi prezentują aplikację "Moja Komenda”, dzięki której kontakt z Policją jest znacznie łatwiejszy. W tym tygodniu również w siedzibie Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Bydgoszczy odbyło się spotkanie związane z zapewnieniem bezpieczeństwem na terenie podległym KP Bydgoszcz – Szwederowo. Katowiccy dzielnicowi zachęcali mieszkańców do współpracy z mundurowymi. W tym właśnie celu w swoich rejonach służbowych rozdawali materiały promocyjne dotyczące programu "Dzielnicowy bliżej nas", aplikacji mobilnej "Moja Komenda" oraz Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Radzyńscy dzielnicowi rozdają w swoich rejonach służbowych ulotki przygotowane przez MSWiA. W każdej z nich zawarte są dane kontaktowe do dzielnicowego imię i nazwisko czy numer telefonu. Broszury zawierają również informacje na temat programu „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz aplikacji „Moja Komenda”.
Aplikacja „Moja komenda” zawiera bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji. Po włączeniu usługi lokalizacyjnej w telefonie sama odnajdzie najbliższe policyjne obiekty. Po przejściu w tryb online wystarczy jedno kliknięcie, by wskazała trasę do najbliższej siedziby policji. Równie sprawnie połączy nas z oficerem dyżurnym z wybranej jednostki. Wystarczy aby ją uruchomić a doprowadzi nas do najbliższej jednostki policji. Wyświetli też numer telefonu kontaktowego najbliższej komendy. Kontakt z Policjantem nigdy jeszcze nie był tak prosty i łatwo dostępny.
O zaobserwowanych zagrożeniach można też informować Policję poprzez Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każdy może skorzystać z Mapy wchodząc na stronę internetową Policji. Jest ona bardzo prosta i intuicyjna. Wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać ze słownika rodzaj zagrożenia, np. „przekroczenie dopuszczalnej prędkości” lub „spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych”. Zgłoszenia są anonimowe - nie trzeba podawać swoich danych. Każde ze zgłoszeń jest traktowane poważnie i weryfikowane przez Policję.
Pamiętajmy, że w nagłych wypadkach, które wymagają natychmiastowej interwencji nadal powinniśmy dzwonić na numery alarmowy 997 lub 112.
***
W spotkaniu na terenie spółdzielni uczestniczył Zastępca Komendanta Komisariatu Policji Bydgoszcz - Szwederowo kom. Jarosław Zdunek wraz z Kierownikiem Rewiru Dzielnicowych i dzielnicowymi, a także przedstawiciele Urzędu Miasta i Straży Miejskiej w Bydgoszczy.
W trakcie spotkania z mieszkańcami Zastępca Komendanta komisariatu przedstawił założenia programu MSWiA „Dzielnicowy bliżej nas” oraz omówił funkcjonalne możliwości Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako narzędzia umożliwiającego mieszkańcom wskazywanie miejsc, gdzie dochodzi do niepokojących zdarzeń, w których powinni pojawić się policjanci m.in. spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwe parkowanie pojazdów, przekraczanie prędkości czy zażywanie narkotyków.
Policjanci zapoznali wszystkich z aplikacją „Moja Komenda”. Przekazali także ulotki opisujące codzienną pracę dzielnicowych ich kompetencje oraz dane kontaktowe wraz z wizerunkiem.
***
Dzielnicowi z katowickich komisariatów od pewnego czasu promują możliwość łatwiejszego kontaktu z nimi. Dzięki specjalnie przygotowanym przez MSWiA ulotkom i plakatom przekazywana mieszkańcom przez dzielnicowych wiedza na pewno będzie utrwalona i w dowolnie wybranym momencie katowiczanie będą mogli skorzystać z informacji w nich zawartych. W materiałach promocyjnych opisane są narzędzia, dzięki którym każdy z mieszkańców ma wpływ na otaczające go bezpieczeństwo lokalne. Ideą programu "Dzielnicowy bliżej nas" jest ukierunkowanie pracy dzielnicowego wyłącznie na społeczność lokalną swojego rejonu służbowego po to, aby poznać dokładnie problemy mieszkańców i ich opinie, co z kolei ułatwi podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów. Broszury i ulotki zawierają dane kontaktowe do konkretnego dzielnicowego w danym rejonie służbowym, takie jak numer telefonu służbowego, adres email oraz jego imię i nazwisko. Dzięki zainstalowaniu na telefonie aplikacji mobilnej "Moja Komenda" kontakt z wybranym dzielnicowym sprowadza się właściwie do jednego kliknięcia. Aplikacja "Moja Komenda" umożliwia także wyszukanie różnych jednostek Policji, wskazując tę najbliżej usytuowaną.
Dzielnicowi zachęcali również do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Narzędzie to służy do przekazywania mundurowym problemów, typu zaśmiecanie, spożywanie alkoholu, niewłaściwe parkowanie czy łamanie przepisów ruchu drogowego. Dla użytkowników istotne jest to, że korzystanie z mapy i przekazywane informacje są anonimowe. Każde takie zgłoszenie jest sprawdzane przez stróżów prawa, analizowane i w przypadku potwierdzenia danego problemu podejmowane są odpowiednie czynności. Mundurowi w celu minimalizacji zgłaszanej problematyki niejednokrotnie współpracują z samorządem czy innymi organizacjami.
Na zdjęciach i materiale filmowym możemy zobaczyć dzielnicowych z Komisariatu Policji I w Katowicach.
(KWP w Lublinie, KWP w Bydgoszczy / KWP w Katowicach/ ig/ mw)
KWP w Bydgoszczy
KWP w Lublinie
KWP w Katowicach
Film Katowiccy dzielnicowi bliżej mieszkańców
Pobierz plik Katowiccy dzielnicowi bliżej mieszkańców (format mp4 - rozmiar 26.95 MB)