Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Opolscy policjanci zabezpieczyli nielegalne oprogramowanie

Data publikacji 04.05.2017

Niska cena i 100-letnia aktualizacja. Taką ofertą oprogramowania automap zainteresowali się policjanci z cyberprzestępczości, przeglądając jeden z internetowych portali aukcyjnych. Funkcjonariusze ustalili, że oprogramowanie pochodzi z nielegalnego źródła. Pokrzywdzony przestępstwem straty wycenił na blisko 40 tys. zł.

Policjanci z Wydziału d/w z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej w Opolu – monitorując sieć internetową – wpadli na trop nielegalnego oprogramowania. Śledczy zwrócili szczególną uwagę na 3 konkretne aukcje. Na nich sprzedawcy oferowali wgranie popularnej automapy z możliwością aktualizacji na blisko 100 lat. Ich podejrzenia szybko się potwierdziły. Funkcjonariusze ustalili kim są osoby naruszające prawo w sieci. To 31-letni mieszkaniec Strzelec Opolskich oraz dwaj mieszkańcy Opola (26 i 32 lata).

Przeszukując posesję mężczyzn, policjanci zabezpieczyli łącznie 3 dyski komputerowe. Na nich znajdowały się podrobione automapy. Teraz ich analizą zajął się biegły, który wyda opinię w tej sprawie.

Cała trójka musi się liczyć teraz z zarzutami rozpowszechniania nielegalnego oprogramowania. Za taki czyn kodeks karny przewiduje do 3 lat więzienia.

(KWP w Opolu / kp)

 

Powrót na górę strony