Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili 11,5 mln VAT i wyprali 25 mln zł na obrocie fakturami paliwowymi

Data publikacji 08.05.2017

Luksusowe zegarki znanych marek, kolekcje numizmatów i nieruchomości warte prawie 35 mln złotych zabezpieczyli policjanci wrocławskiego CBŚP. Miało to związek z likwidacją zorganizowanej grupy przestępczej, która poprzez fikcyjny obrót paliwami wyłudziła blisko 11,5 mln VAT i wyprała ponad 25 mln złotych. 5 osób, w tym dwóch liderów i trzech członków grupy, usłyszało zarzuty związane z kierowaniem i udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, a także praniem pieniędzy. Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Wszyscy zatrzymani mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani.

Policjanci wrocławskiego CBŚP uzyskali informację, że dwóch biznesmenów zarządzających firmami handlującymi paliwami może być zamieszanych w fikcyjny obrót fakturami. Kiedy funkcjonariusze pogłębili swoją wiedzę na ten temat, ustalili że przedsiębiorcy - jeden z Łodzi, drugi z okolic Wrocławia - mają na koncie, nie tylko obrót fakturami bez pokrycia. Mężczyźni nadzorowali proceder, w który zaangażowane były również inne osoby.

Z wiedzy uzyskanej przez policjantów wrocławskiego CBŚP wynika, że mężczyźni w 2011 roku obracali fikcyjnymi fakturami o wartości przekraczającej 60 mln złotych. W ten sposób wyłudzili co najmniej 11,5 mln VAT i wyprali blisko 25 mln zł. Wszyscy zamieszani w proceder zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty związane z kierowaniem i udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz praniem pieniędzy. Za te przestępstwa mogą trafić do więzienia na 10 lat.

Funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli luksusowe zegarki, kolekcje numizmatów oraz nieruchomości przedsiębiorców warte blisko 35 mln złotych.

Na wniosek Dolnośląskiego Wydziału do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, sąd aresztował mężczyzn na trzy miesiące.

Sprawa jest rozwojowa i policjanci wrocławskiego CBŚP nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

(CBŚP / mw)

  • Zabezpieczone luksusowe zegarki i numizmaty

  • zabezpieczone numizmaty
  • zabezpieczone luksusowe zegarki
  • zabezpieczone luksusowe zegarki
  • zabezpieczone luksusowe zegarki
  • zabezpieczone numizmaty
  • zabezpieczone numizmaty
Powrót na górę strony